elektryka

Automatyka budynkowa nie traci na popularności. Wręcz przeciwnie – aktywnie rozwija się, udostępniając z roku na rok coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z głównych celów stosowania automatyki budynkowej jest wygenerowanie oszczędności, na przykład w zakresie ilości zużywanej energii elektrycznej. Idealne w tym celu są wszystkie rozwiązania dotyczące kontroli jasności oraz uruchamiania sztucznego oświetlenia. Kluczowym są natomiast wyłączniki zmierzchowe, o których opowiemy więcej poniżej.

Wyłącznik zmierzchowy – dlaczego warto go stosować?

Wyłączniki zmierzchowe nazywane są również automatami zmierzchowymi. Jest to specjalny typ przełączników elektrycznych, których głównym zadaniem jest załączanie oraz wyłączanie wybranych urządzeń w zależności od poziomu oświetlenia. Najczęstszym sposobem ich wykorzystania jest włączanie oświetlenia sztucznego po tym, jak zapadnie zmrok, choć oczywiście możliwości oferowane przez wyłączniki zmierzchowe są o wiele większe.

Typowy wyłącznik zmierzchowy współpracuje z fotorezystorem, którego zadaniem jest monitorowanie i mierzenie poziomu oświetlenia. Gdy dojdzie do jego spadku – wzrasta poziom jego rezystencji co prowadzi do uruchomienia przerzutnika. Ten z kolei doprowadza prąd do systemu, w którym znajduje się wyłącznik zmierzchowy.

Podobnie – choć na odwrót – wygląda sprawa z porannym wyłączaniem światła. Gdy promienie świetlne działają na fotorezystor, wymusza on wyłączenie przerzutnika, a w konsekwencji – wyłączenie oświetlenia.

Zastosowanie wyłączników zmierzchowych

Sterowanie pracą oświetlenia wewnątrz budynków bywa nieocenione i bardzo pomocne. Szczególnie, gdy mowa o budynkach o dużej powierzchni – biurowcach, halach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej. Wówczas, sprawne uruchamianie i wyłączanie oświetlenia w całym budynku może znacząco przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd.

Również praca innych urządzeń może być moderowana za pomocą wyłącznika zmierzchowego. O jakich mowa? Oprócz samego oświetlenia pomieszczeń – wymienić należy również reklamy wizualne, neony, witryny i fronty sklepowe.

Rodzaje wyłączników zmierzchowych

Najczęściej do czynienia mamy z kilkoma typami wyłączników zmierzchowych, które dopasowane są do konkretnych potrzeb związanych z automatyką budynków. Zaopatrzysz się w niej na stronie sklepu Hazbi: https://hazbi.com/pl/c/Automatyka-budynkow/2222281.

Pierwszy to wyłącznik z czujnikiem; ten drugi element montowany jest przy podłożu, z wykorzystaniem specjalnych pokryw zabezpieczających. Gdy rozpozna on zmianę w intensywności światła – sztuczne oświetlenie zostanie uruchomione.

Wyłączniki z sondą – to wersja, w której występuje specjalna puszka, nazywana właśnie sondą. Znajduje się w niej agregat czuły na natężenie oświetlenia.

Wyłączniki z zegarem wymagają ustalenia, o której dokładnie porze będzie wykonywany pomiar oświetlenia. Jeśli w jego wyniku natężenie światła naturalnego będzie zbyt niskie – uruchomione zostanie światło sztuczne.

Ponadto, dostępne wyłączniki zmierzchowe można podzielić na dwie kategorie, w zależności od sposobu i docelowego miejsca ich montażu. Wymienić warto wyłączniki przeznaczone na szynę oraz do puszki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here