Wszystko, co warto wiedzieć o oświetleniu zewnętrznym

Oświetlenie zewnętrzne pełni dwie funkcje. Pierwszą z nich jest podwyższenie bezpieczeństwa poruszania się po posesji wieczorami i w nocy, a drugą nadanie przestrzeni klimatu i podświetlenie roślinności. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o oświetleniu zewnętrznym budynku!

Praktyczne oświetlenie zewnętrzne

Wyposażając ogród lub teren przy budynku w oświetlenie, należy pamiętać o jego odpowiednim umiejscowieniu – to właśnie lokalizacja każdej lampy ma kluczowy wpływ na uzyskany efekt. Do najczęściej wybieranych miejsc na instalację opraw można zaliczyć podjazd, wejście do budynku, ścieżkę do domu i schody zewnętrzne. Coraz więcej osób decyduje się również na montaż oświetlenia przy tarasach lub balkonach, aby zagwarantować sobie doskonałe warunki do codziennego relaksu.

Podczas zakupów zwróć uwagę na stopień szczelności interesującego Cię oświetlenia. Warunki panujące na dworze potrafią być naprawdę ekstremalne, dlatego właściwe modele powinny być odporne na działanie opadów śniegu i deszczu, niskich i wysokich temperatur oraz wiatru. Optymalna klasa ochrony wynosi IP66 – dzięki niej lampa zewnętrzna będzie skutecznie zabezpieczona zarówno przed przedostawaniem się do środka ciał obcych, jak i szkodliwymi skutkami kontaktu z wodą.

Jaki rodzaj lampy wybrać?

Nie bez znaczenia jest oczywiście rodzaj oprawy – warto wybierać modele, które są nie tylko wykonane z trwałych materiałów, ale także doskonale komponują się z elewacją budynku. Najlepszym rozwiązaniem są lampy w uniwersalnych kolorach, w tym między innymi czarnym, srebrnym, chromowanym, brązowym czy białym. Jeśli zależy Ci na oświetleniu wejścia do obiektu, zdecyduj się na produkty ścienne. Kinkiety zewnętrzne mogą być również wyposażone w praktyczny czujnik ruchu – funkcja gwarantuje, że światło zapali się tylko wtedy, gdy w pobliżu zostanie wykryty ruch.

Oryginalnym pomysłem na oświetlenie ogrodu są dogruntowe lampy LED, które po instalacji są niemalże niewidoczne. Uzyskany efekt z powodzeniem sprawdzi się przy ścieżce prowadzącej do wejścia do budynku, obok podjazdu lub w wybranych miejscach wśród roślinności. Wytrzymałe oprawy zapewniają intensywne światło, a do tego są energooszczędne. Nowoczesna technologia produkcji pozwala obniżyć zużycie prądu o 90%, dzięki czemu możesz cieszyć się niższymi rachunkami. Warto także wspomnieć, że lampy LED wyróżniają się długą żywotnością, a tym samym mogą świecić nawet do kilkudziesięciu godzin bez konieczności wymiany żarówki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Poszukując oświetlenia zewnętrznego, sprawdź moc i długość wiązki światła. To właśnie od niej zależy, czy wybrana lampa spełni swoją funkcję – za słabe modele nie będą w stanie odpowiednie oświetlić przestrzeni. Równie ważne jest obsługiwane napięcie. Jeśli decydujesz się na montaż wyłącznie jednego źródła światła, nie musisz się o nie martwić. Sytuacja ulega zmianie w momencie, kiedy instalujesz w ogrodzie kilka lamp w jednym systemie – w takich przypadkach niezbędne jest dopasowanie napięcia każdej z nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here