Umywalka – praktyczne i estetyczne wyposażenie twojej łazienki

Umywalka to nieodłączny element wyposażenia każdej funkcjonalnej łazienki. Z umywalki korzystamy przede wszystkim w celu umycia rąk i twarzy, niekiedy także niedużych przedmiotów lub przyborów toaletowych. Umywalka często mylona jest ze zlewem, od którego różni się kilkoma podstawowymi cechami. Przede wszystkim, umywalki są płytsze aniżeli kuchenne zlewy, których komory są zdecydowanie bardziej przestrzenne, pozwalając na swobodne mycie naczyń i garnków. Umywalki są ponadto jednokomorowe, podczas gdy zlewy często występują w wersji dwukomorowej. Co równie ważne, umywalki prezentują się bardziej estetycznie niż większość zlewów. Wykonane są z przyjemnych dla oka materiałów (przede wszystkim ceramiki, lecz także szkła, żeliwa, tworzysz sztucznych, kamieni i skał naturalnych, stali nierdzewnej) oraz nadaje się im niezwykle estetyczne kształty.

Jak wybrać umywalkę do twojej łazienki?

Wybór umywalki nie jest zadaniem zupełnie łatwym. Przystępując do zakupu, należy uwzględnić szereg istotnych czynników, od których zależeć będzie funkcjonalność i ogólna prezencja tego elementu wyposażenia. Wśród dostępnych produktów, odnaleźć możemy najróżniejsze modele różniące się między innymi sposobem i miejscem montażu. Pod tym względem, wyróżniamy między innymi umywalki ścienne, będące jednymi z najczęściej spotykanych typów umywalek. Mają zazwyczaj dość prosty krój i uniwersalny kształt. Są ponadto dość tanie oraz łatwe w instalacji. Mocowany od dołu syfon jest zwykle ukrywany w niedużym postumencie lub szafce instalowanej bezpośrednio pod umywalką. Często ten typ umywalki jest kupowany w komplecie razem z osłoną na syfon.

Umywalki nablatowe przeznaczone są do montowania na powierzchni blatu. Jest to coraz częściej używany typ umywalki o niezwykle eleganckim i schludnym wyglądzie. Świetnie pasują do klasycznie, jak i minimalistycznie urządzonych łazienek, dodając wnętrzom szyku. Szeroki wybór umywalek nablatowych znajdziesz na: elazienki.pl.

Umywalki podblatowe, jak sama nazwa wskazuje montowane są poniżej poziomu blatu. Najczęściej mają kształt geometrycznych komór. Po zainstalowaniu w blacie tworzą gustowny efekt wklęsłych, regularnych przestrzeni. Podobnym do nich typem umywalek są tak zwane umywalki wpuszczane w blat.

Równie estetycznym rozwiązaniem może być wybór umywalki półblatowej. W odróżnieniu od większości modeli umywalek wystaje ona poza krawędź blatu, na którym jest umieszczona. Tego typu umywalki stosowane są także w niedużych łazienkach, których rozmiar uniemożliwia instalację szerokiego blatu.

Praktycznym, jak i estetycznym rozwiązaniem są umywalki naszafkowe. Ten typ umywalek polecamy stosować przede wszystkim w łazienkach w domach i mieszkaniach, z których będą korzystać wszyscy członkowie rodziny. Umywalki naszafkowe występują w wielu odmianach różniących się wielkością zarówno samej umywalki, jak i pojemnością umieszczonej pod nią szafki. Pozwala to na dobór takiego modelu, który pozwoli usprawnić organizację przechowywania przyborów toaletowych w naszej łazience.

Za najbardziej szykowne uznawane są umywalki wolnostojące. Występują w wysmakowanych, pełnych elegancji fasonach, najczęściej przyjmujących postać wysokiej i szczupłej bryły geometrycznej. Ten typ umywalek stosowany jest w drogich hotelach, restauracjach oraz bogato urządzonych łazienkach.

Wśród najczęściej wykorzystywanych do produkcji umywalek materiałów wymienić należy przede wszystkim akryl, rodzaj tworzywa sztucznego o niedużej wadze, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, a także łatwe w czyszczeniu. Często stosowana jest także ceramika, na przykład porcelana, glinka bądź inny rodzaj materiału. Do rzadziej stosowanych materiałów należą kamienie (przede wszystkim: marmur, onyks, kamień rzeczny, dolomit), szkło hartowane, stal nierdzewna oraz drewno.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here