Szlachetna sztuka snycerstwa

0
1265

Odwiedzając wiekowe kościoły, zamki i pałace łatwo wpaść zachwyt nie tylko nad niezwykłą architekturą, ale również bogactwem wzornictwa, jakim cieszy się wyposażenie wnętrz. Drewniane, kunsztownie zdobione meble, ramy obrazów i ołtarze zachwycają swoim wdziękiem kolejne pokolenia odwiedzających. 

Początki snycerstwa

Drewno od wieków stanowiło popularny surowiec nie tylko służący podniesieniu  funkcjonalności, ale też wpływający na estetykę siedzib ludzkich. Działo się tak za sprawą jego powszechnej dostępności oraz stosunkowo łatwej obróbce. W chłopskich domach znaleźć można było proste stoły i ławy zbite z okorowanych i przepołowionych bali, w zamożniejszych domach gościły meble wykonane z bardziej szlachetnych gatunków drzew, jednak tym, co wyróżniało je szczególnie były zdobienia. Sztuka ozdabiania przedmiotów codziennego użytku ma swoje korzenie w początku rozwoju społeczności ludzkiej, a dziedziną uznawaną za najstarszą jest właśnie rzeźbiarstwo. Z całą pewnością można stwierdzić, że już około 30 000 lat przed naszą erą rzeźbiono w kamieniu, to z tego okresu pochodzą figurki tak zwanych wenus paleolitycznych.

Osoby parające się trudną sztuką obróbki kamienia nazywano snycerzami, z czasem pojęcie to zaczęło obejmować także osoby pracujące z drewnem. Obecnie to właśnie z tym surowcem kojarzone jest pojęcie snycerstwa. O ile pierwsze dzieła miały charakter religijny, to celem kolejnych było cieszenie oczu i gustów ich użytkowników. W mniejszy lub większy sposób zdobiono niemal wszystko, począwszy od łyżek, skończywszy na gontach dachów. Bogactwo zdobień zależało od fantazji wykonawcy oraz zasobności portfela zleceniodawcy. Posiadanie finezyjnie wykonanych przedmiotów podkreślało status społeczny właściciela, stąd częstą klientelą snycerzy była szlachta i bogaci posiadacze ziemscy, a następnie przemysłowcy i klasy wyższe. Najpiękniejsze i najbardziej spektakularne wytwory sztuki snycerskiej możemy jednak podziwiać w obiektach sakralnych. Warto je poznać, tym bardziej że docenienie rozmachu oraz olbrzymiego nakładu prac dawnych artystów nie wymaga dalekich wypraw – znajdujący się w krakowskim kościele Mariackim ołtarz Wita Stwosza to jeden z najznamienitszych przykładów talentu rzeźbiarskiego.

Snycerstwo współcześnie

Snycerstwo nie odeszło w cień i obecnie stanowi istotną gałąź sztuki. Oprócz cenionych artystów zajmują się nim również amatorzy, a dzieje się tak za sprawą łatwego dostępu do surowca i narzędzi. Zarówno noże do drewna, jak i samo drewno bez trudu znajdziemy w ofertach sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Wybór jest duży, a rozpiętość asortymentu zadowoli zarówno profesjonalistów, jak i osób stawiających pierwsze kroki w pięknej, choć wymagającej sztuce rzeźbienia. Snycerstwo to doskonałe hobby dla osób cierpliwych, czerpiących radość z efektów pracy własnych rąk. 

Wkroczenie w ten świat nie jest trudne. Można skorzystać z jednego z wielu kursów snycerskich i pod okiem fachowców rozwijać swoje umiejętności. Można też zakupić kilka podstawowych dłut i wspierając się wiedzą teoretyczną, czy choćby internetowymi poradnikami samodzielnie odkrywać arkana sztuki. Ta metoda nie generuje wysokich kosztów i pozwoli na praktyczne sprawdzenie własnych możliwości. Warto jednak pamiętać, że snycerstwo to sztuka precyzji, mająca swoje podstawy w pieczołowitym podejściu do detali. Wprawa przychodzi wraz z doświadczeniem, a ono wymaga czasu. Nawet jeśli pierwsze efekty nie będą zachwycały, to trzeba pamiętać, że niekiedy droga do celu jest ważniejsza niż sam cel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here