Szafy do sypialni

Sypialnia jest miejscem przeznaczonym do relaksu. Wielokrotnie także w tym miejscu przechowujemy nasze ubrania, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy osobną garderobą. Więc doskonałym wyjściem będzie kupienie szafy do sypialni.

Szafy sypialniane – typy
Wybór szafy do sypialni nie jest łatwym zadaniem, lecz jak najbardziej realnym do wykonania. Należałoby dowiedzieć się wcześniej jakie typy szaf do sypialni są teraz dostępne, aby spośród nich wybrać jak najlepsze meble. Niewątpliwie największą uwagę zwracamy na wystrój sypialni, dopasowując do niej właściwe wyposażenie. W wypadku szaf należy skoncentrować się także na sposobie wykonania, ergonomiczności, i również wyposażeniu.

Szafy do sypialni możemy podzielić na:
1. Szafy wolnostojące – są to standardowe szafy, jakie możemy postawić niemalże w każdym pomieszczeniu. Nie ma najmniejszego kłopotu z ich zakupem. Do wyboru mamy szafy zrobione z litego drewna, płyty MDF czy HDF, jak i także ze szkła hartowanego.
2. Szafy pod zabudowę – są to przeważnie szafy zrobione na specjalny wymiar. W zależności od typu wnęki, jaką chcemy zaprojektować, szafa zabudowana będzie składała się z poszczególnych elementów: drzwi, ścianek bocznych, sufitu czy podłogi. Zawsze podstawą są drzwi, jakie umieszczone są na specjalistycznym stelażu. Tymczasem inne elementy wielokrotnie są tworzone przez naturalne ograniczenia architektoniczne. 3. Szafy rozsuwane oraz z drzwiami uchylnymi – szafy sypialniane możemy podzielić także pod względem sposobu otwierania drzwi. Jako standardowe charakteryzuje się szafy z drzwiami uchylnymi. Tymczasem modernistycznym wyjściem są szafy rozsuwane. Ich największą korzyścią jest przede wszystkim oszczędność miejsca podczas otwierania garderoby. Szafa przesuwna z lustrem to wybór wart roważenia.
4. Szafy narożne – dosyć rzadko spotykane, jednakże idealnie sprawdzające się w mało ustawnych pomieszczeniach. Pośród nich wymienia się szafy, jakie są otwierane na wprost narożnika, jak i także szafy narożne w kształcie litery „L”. Niewątpliwie nowoczesnym wyjściem są szafy, jakie wypełniają narożnik w planie prostokąta czy kwadratu. Przy dużych przestrzeniach, takie szafy mogą stanowić odrębne garderoby, do których można łatwo wejść. Szafa narożna z lustrem to ciekawy wybór.
Szafa do sypialni: duży wachlarz możliwości
Szafa w sypialni odgrywa funkcję wyjątkową. Jest ona meblem, jaki musi zmieścić naszą garderobę, równocześnie stając się stylowym wykończeniem nocnego pomieszczenia. Winna komponować się w styl oraz kompozycję powierzchni. Pamiętajmy jednakże, iż prócz wizualnego uroku musi zapewniać nam odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Obszerna szafa do sypialni może wykazać się lepszym wyjściem aniżeli parę osobnych szafek w rozmaitych pomieszczeniach, gdyż wbrew pozorom pozwala nam na oszczędzenie miejsca. Dużą korzyścią dużej szafy w sypialni jest również skupienie oraz posegregowanie ubrań w jednym miejscu, co znaczy, iż już nigdy nie będziemy biegać od szafy do szafy w poszukiwaniu ulubionej bluzki. Idealnym wyjściem w kwestii zabudowy do sypialni jest szafa na wymiar. Duży asortyment frontów oraz ogrom możliwości pozwala nam na stworzenie szafy doskonałej, jaka nie będzie topornym elementem w sypialnym pomieszczeniu, a tylko lekkim oraz zgrabnym jego dopełnieniem.

Jaka szafę do sypialni wybrać?
Wybór właściwej szafy do sypialni to niezwykle ważna sprawa, gdyż nie każdy typ tego mebla sprawdzi się w konkretnym miejscu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary szafy – jedna osoba na komplet ubrań zwykle potrzebuje szafy o szerokości co najmniej 140 cm (przy tradycyjnej wielkości – 210 centymetrów), więc także nabywając szafę do sypialni dwuosobowej, najlepiej jest zainwestować w mebel dwa razy większy. Odpowiednia odległość pomiędzy półkami w szafie to 30 centymetrów, natomiast ich długość – 90 centymetrów. Na krótką odzież wiszącą (koszule, garnitury) należy poświęcić przestrzeń o wielkości 100-135 centymetrów, natomiast na dłuższą (płaszcze, sukienki) – 150-180 centymetrów. Na metrze drążka mieści się blisko 10 stojaków z ubraniami. Planując wysokość, na jakiej zostanie umieszczony drążek, weź pod uwagę wzrost osób, jakie będą korzystać z szafy. Nie ma to znaczenia w wypadku drążków obniżanych, tak nazywanych pantografów.

Pod sufitem należałoby umieścić ogromną półkę (może zajmować całą szerokość szafy). Przyda ci się ona do przechowywania walizek, plecaków oraz długich przedmiotów. Ważna istnieje również sprawa wizualna – gdy jesteś zwolennikiem ciekawych rozwiązań, pomyśl o nietypowych frontach. Możesz zdecydować się na ciekawe zdjęcie nadrukowane na szkle czy wymienić drzwi na odnowioną drewnianą bramę lub wierzeje stodoły. Ogromne szafy najlepiej jest umieszczać na krótszej ścianie – wówczas sypialnia ma najlepsze proporcje. Pionowe podziały (od podłogi do sufitu), jakie tworzą fronty szafy, spowodują, iż niska sypialnia wyda się trochę wyższa.

Szafa do sypialni z pięknym widokiem
Takie szafy to doskonałe meble do sypialni, lecz także wymagające, ponieważ nie każde towarzystwo im odpowiada. Szafa w sypialni ozdobiona zdjęciem lub fototapetą lubi pomieszczenia innowacyjne, uporządkowane no i spore – im większa szafa w sypialni, tym fotografia będzie bardziej wpływała na zmysły, co w małym pokoju może nużyć. Czarno-białe zdjęcie można zestawiać standardowo z meblami oraz akcesoriami w czerni oraz bieli czy dodać barwę; niech np. akcesoria błyszczą jak neony miejskich reklam.

Szafa do sypialni: wybór do różnego pomieszczenia
Gdy nasza sypialnia jest wąska oraz długa, szafa może stanowić efektowne „domknięcie”. Węższą ścianę malujemy na intensywny odcień, np. burgund, oraz na jej tle stawiamy mebel, zostawiając pustą przestrzeń po bokach. Dzięki temu sypialnia uzyska odpowiedniejsze proporcje. Dodatkowo bryła szafy, np. z lustrem między frontami w odcieniu prawdziwego drewna, odwróci uwagę od niedostatków architektonicznych pomieszczenia. Można wybrać do szafy meble z zestawu lub pokusić się o zestawienie z innymi sprzętami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułprzez lata.
Następny artykułOkienne rewolucje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here