Sypialnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski króluje w nowoczesnej architekturze wnętrz. To właśnie mu udało się wyprzeć na dobre trendy klasyczne i eleganckie. Rustykalne aranżacje, wypełniane drewnianymi i mocno dekoracyjnymi elementami, przestają już ludzi zachwycać. Teraz w cenie jest minimalizm i prostota, które wprowadzają ład i harmonię nie tylko do samych pomieszczeń, ale też i do umysłów swoich użytkowników. Styl skandynawski szczególnie dobrze działa w takich pokojach, w których ludzie spędzają najwięcej czasu. Wystarczy poszukać tego rodzaju aranżacji w Internecie, aby przekonać się, że rzeczywiście najczęściej występują one albo w pokojach dziennych, albo w samych sypialniach. Miejsce do wypoczynku powinno być bowiem ułożone i praktycznie zorganizowane. Jeśli wypełnią je meble do sypialni białe, romantyczne i lekkie dodatki oraz minimalistyczne przedmioty, stanie się ono cudownym otoczeniem dla naprawienia starganej psychiki. Pozwoli człowiekowi błyskawicznie się odprężyć – gdy tylko znajdzie się on w tak przygotowanym miejscu, jego umysł samoistnie się oczyści i nastawi do czystego i swobodnego relaksu. Styl skandynawski wbrew pozorom nie musi być jednak nudny i zwyczajny. Jako że już od paru lat króluje on w tych najmodniejszych trendach, architekci postanowili trochę się nim zabawić i poeksperymentować z łączeniem pozornie niepasujących do siebie elementów. Coraz częściej nawet w tych najbardziej minimalistycznych sypialniach występują mocniejsze i intensywniejsze barwy, a także dekoracje, które nie mają nic wspólnego z minimalizmem. Jak zatem przygotować przestrzeń do wypoczynku w stylu skandynawskim, aby była ona piękna i uporządkowana, ale jednocześnie dość zaskakująca i oryginalna?

Jeżeli w sypialni ma dominować styl skandynawski, całą jej aranżację należy bardzo dokładnie przemyśleć i najpierw zaplanować. Powinna bowiem stworzyć ona miejsce funkcjonalne i przejrzyste, dlatego jeśli pojawi się w niej chociażby jeden przypadkowy element, może on mocno zaburzyć cały układ wnętrza. Aranżacja skandynawska powinna wyróżniać się panującym w niej ładem i perfekcyjnym zorganizowaniem całej przestrzeni. Żaden dodatek czy detal nie może pojawić się w niej z przypadku. Każda rzecz musi mieć w sypialni swoje oddzielne miejsce – czy to książka, czy komputer, czy nawet bielizna. Ilość dodatkowych elementów (a w tym i tych dekoracyjnych) powinna zostać ograniczona do absolutnego minimum. W skandynawskiej sypialni należy zostawić tylko to, z czego człowiek będzie na co dzień korzystać. Jeżeli już podczas codziennego życia okaże się, że jakiś produkt jest zbędny, najlepiej przenieść go po prostu do innego pomieszczenia lub całkowicie się go pozbyć. Ograniczona ilość elementów wyposażenia to jedyna droga do wykreowania aranżacyjnego ładu i harmonii. A to właśnie one wyróżniają się w skandynawskich wnętrzach. To dwa dwa słowa – ład i harmonia – każdemu człowiekowi przychodzą na myśl, gdy tylko spojrzy on na sypialnię, która została zaaranżowana w stylu skandynawskim.

Podstawowym błędem aranżacyjnym, popełnianym przez większość osób niemających zbyt dużego doświadczenia w projektowaniu wnętrz, czyli przez zwykłych ludzi, jest automatycznie dopasowywanie do pomieszczeń samych ich elementów wyposażenia. Zanim natomiast w takiej sypialni skandynawskiej zagoszczą meble do sypialni białe, romantyczne obrazy lub inne subtelne dekoracje, należy zatroszczyć się o jej podstawy. Są one kluczowe i bez nich nawet najlepiej dopasowane do siebie meble czy dodatki nie będą mieć większego wpływu na ostateczny wygląd wnętrza. Białe meble prezentują się lekko i delikatnie, ale nic człowiekowi po nich, jeżeli zostaną ustawione na ciężkiej podłodze lub zostaną przysunięte do ścian pokrytych tapetami wypełnionymi barwnymi wzorami. Podłogi i ściany są tłem całego pokoju, tak samo jak włosy są ramą dla twarzy. Jeśli mają one łączyć się z harmonijnym i porządkowanym wnętrzem, muszą być stonowane i delikatne. Podłogę w takiej skandynawskiej sypialni najlepiej utworzyć z klasycznych paneli drewnianych – koniecznie tych w jasnym, beżowym odcieniu. Ściany wystarczy pozostawić gładkie lub pomalować je na barwę pudrowego różu bądź innego pastelowego koloru. Oczywiście można nieco przełamać tą ich surowość i monotematyczność, wykorzystując np. jeden płat tapety w innej barwie i pokrywając nim pojedynczą ścianę – chociażby tą występującą za łóżkiem. Musi ona jednak pasować do pozostałych elementów wnętrza. Jeśli więc reszta ścian został pokryta farbą w odcieniu pudrowego różu, tapeta może mieć ten sam kolor, tyle że w intensywniejszej i mocniejszej wersji.

Kolory to jednak tylko jeden element pokoju, bo równie ważne są przecież same meble. Jeśli chodzi o sypialnię, to właśnie one wypełniają niemalże całą jej przestrzeń. Każdy mniej więcej sam będzie w stanie stwierdzić, jakie meble przydadzą mu się na co dzień, ale jeśli mają one pasować do minimalistycznego stylu skandynawskiego, należy zadać sobie pytanie, z czego powinny być wykonane i jaki powinny mieć kolor. Zazwyczaj w takich aranżacjach występują więc klasyczne komplety drewniane. Wyróżniają się atrakcyjnym wizerunkiem słojów drewna, który podkreśla ich naturalność i staje się subtelną i niewymuszoną ozdobą całego wnętrza. Wbrew pozorom meble drewniane nie muszą być wcale brązowe. Oczywiście odcień jasnego brązu, wpadającego niemalże w biel lub beż, raczej nie kontrastowałby z minimalistycznymi dekoracjami i stonowanymi tapetami oraz jasnymi ścianami, ale jednak patrząc na przykładowe skandynawskie aranżacje, można dostrzec w nich przewagę zupełnie białych kompletów. Bez wątpienia to one będą najlepszym rozwiązaniem. Meble do sypialni białe same w sobie są tak lekkie i delikatne, iż nawet gdyby ich forma była trochę cięższa lub masywniejsza, w żaden sposób nie zdołałyby one przytłoczyć przestrzeni pomieszczenia. Zgrałyby się z pastelowymi różowymi tapetami, subtelnymi dekoracjami i całym tym ładem panującym we wnętrzu. Biel jest niczym płótno dla innych barw – wspaniale je podkreśla i zawsze cudownie się z nimi łączy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here