Stare meble jak nowe? To możliwe!

Wiekowe meble z duszą, wpasowane w nowoczesne aranżacje wnętrz coraz bardziej zyskują na popularności. W ostatnim czasie w Internecie, w czasopismach i w telewizji natrafić można na mnóstwo poradników o tym, w jaki sposób odnowić stare meble. Wszystko to przez narastający trend na dostosowanie wyposażenia wnętrz do swoich potrzeb. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt znudzenia klientów mało zróżnicowaną ofertą proponowaną przez znane sklepy sprzedające przedmioty do domu oraz docenienie mebli wykonanych z materiałów naturalnych takich jak drewno. Idea „stare meble jak nowe” świetnie wpisuje się także w popularne ostatniego czasu pojęcia upcyklingu i troski o środowisko naturalne.
Czym jest upcykling?
Upcykling definiowany jest jako przetwarzanie odpadów na przedmioty o zdecydowanie wyższej wartości użytkowej. Proces ten w dużym stopniu przyczynia się do ograniczenia śmieci w środowisku naturalnym. Upcykling pozwala na wyzwolenie naszej kreatywności przy jednoczesnej dbałości o otaczający nas świat. Ta postawa proekologiczna przyczyniła się w dużym stopniu do zaistnienia trendu wśród społeczeństwa, jakim jest odnawianie starych mebli. By stare meble były jak nowe.
Odnawianie mebli to prawdziwy hit
Niemal wszyscy w swoich domach posiadamy meble, które swoją świetność mają już dawno za sobą, a co do których wciąż żywimy sentyment. Stare biurka, stoły, szafy i szafeczki, toaletki czy kredensy nierzadko zalegają w naszych piwnicach, a także na strychach zbierając tylko kurz. Często są to meble wykonane ze świetnej jakości drewna, za które obecnie zapłacilibyśmy w sklepach fortunę. Wielu z nas zapewne zadaje sobie pytanie, co z nimi zrobić. Dzisiaj nie musimy ich już wyrzucać. Możemy sprawić, że znów zagoszczą w naszych domach na honorowych miejscach w nowej odsłonie. Czasami wystarczy trochę chęci, wyobraźni oraz pracy, by móc na powrót cieszyć się ich pięknem i funkcjonalnością. Istnieją bowiem sposoby na proste i szybkie nadanie nowego blasku starym meblom. Niejednokrotnie wystarczy nam nawet do tego papier ścierny oraz farba lub lakier. Meble pomalowane na odważne kolory takie jak żółty, czerwony, czy niebieski nadadzą one wnętrzu wyjątkowego, współczesnego charakteru i zdecydowanie je ożywią.
Stare meble jak nowe – sposób na oryginalne wnętrze
Personalizacja mebli jest obecnie tendencją rozwojową. Wielu klientów będących w trakcie urządzania wnętrz, bądź drobnych remontów pragnie oryginalności i indywidualności. Szuka niebanalnych rozwiązań i doskonałej jakości materiałów. Poprzez wnętrze swojego domu chcą wyrazić siebie, swój sposób bycia, czy nawet status materialny. Odnawiając stare meble łatwo możemy stworzyć coś wyjątkowego i niepowtarzalnego, a przy okazji w prosty sposób wyróżnić nasze mieszkanie lub dom z tłumu innych urządzonych w podobnych stylach. Ponadto meble, które stworzymy będą w pełni dopasowane do naszych potrzeb i walorów estetycznych, a zatem w stu procentach będą wyrażały nas samych.
Więcej powodów, by odnawiać stare meble
Renowacja dla niektórych może wydawać się rzeczą trudną i niezwykle kosztowną. Nic bardziej mylnego. Zaletą odnawiania mebli, prócz jej stosunkowo prostej formy, jest właśnie niska cena. Za taki zabieg wykonany samodzielnie zapłacimy kwoty rzędu kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Wszystko zależy od zakresu wykonywanych prac i potrzebnych materiałów czy narzędzi. By nadać naszym meblom nietypowego charakteru możemy pomalować je na nowy kolor, oczyścić i wypolerować, polakierować, częściowo okleić, dodać nowe elementy, potraktować metodą decoupage’u, powymieniać gałki, uchwyty, a nawet nóżki. Czasem wystarczy nawet jeden dzień, by pokierować się zasadą upcyklingu, a przy tym zbudować wspaniałą rzecz, która z pewnością posłuży nam na długie lata. Renowacja jest zatem prostym przepisem, jak stworzyć coś zjawiskowego z niczego i wzbudzić tym samym zachwyt wśród znajomych, a przy okazji nie nadszarpnąć zbytnio domowego budżetu.
Co zrobić, jeśli nie posiadamy żadnych starych mebli?
W Internecie oprócz wspomnianych już wcześniej poradników, o tym jak odnawiać wiekowe wyposażenie wnętrz istnieje również wiele ogłoszeń sprzedaży takich przedmiotów. Szukając zaledwie przez parę minut znajdziemy mnóstwo starych zabytkowych mebli, często nawet z litego drewna. Nierzadko są one także zdobione przez rozmaite ornamenty i dekory, a ich cena z powodu prostych do naprawy zniszczeń może okazać się wielokrotnie niższa niż nowych zakupionych w sklepie.
Gdy jednak nasz budżet jest ograniczony lub gdy nie chcemy trudzić się zamawianiem mebli z aukcji internetowych, możemy spróbować swojego szczęścia szukając… na śmietnikach. Ludzie nie wiedząc co zrobić z danymi przedmiotami, często po prostu je wyrzucają, albo stawiają pod kontenerami. Polując na takie okazje, nowy stary mebel możemy uzyskać praktycznie za darmo.
Możesz zrobić to sam lub oddać specjaliście
Coraz więcej osób przekonuje się, że renowacja ma sens. Gdy nie stać nas na nowe i przykuwające wzrok designerskie meble, a oferta sklepów nie jest satysfakcjonująca warto pomyśleć nad odnowieniem starych i zniszczonych mebli. Dostać nowe życie mogą nawet najbardziej zniszczone i zużyte przedmioty. Tym bardziej, że wielu producentów dostrzegło ten problem i postanowiło ułatwić potencjalnym renowatorom puszczenie wodzy fantazji. W tym celu zaczęli produkować specjalnie do tego przeznaczone farby, lakiery, czy inne narzędzia ułatwiające zabieg.
Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, nie posiadamy umiejętności lub po prostu boimy się, by nie zniszczyć mebla, możemy takie zadanie zlecić specjaliście. Renowacja dla wielu osób stała się sposobem na życie. Na rynku cały czas przybywa zakładów, które prócz drobnej stolarki, trudnią się także przerabianiem i odnawianiem starych mebli. Taki zabieg wykonany przez renowatora może okazać się kosztowny, ale dzięki temu zyskamy także pewność, że praca zostanie wykonana w sposób profesjonalny, a mebel odzyska swój dawny blask. Ponieważ powoli pojawia się konkurencja, możemy liczyć, że w miarę upływu czasu profesjonalna renowacja starych mebli będzie dla nas na wyciągnięcie ręki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here