Sposób na spokojną noc na parterze

Mieszkańcy najniższych kondygnacji w budynkach wielorodzinnych borykają się często z problemem braku prywatności w swoich mieszkaniach. Niezależnie od typu osiedla zawsze znajdą się ciekawskie osoby, które chętnie dowiedzą się, co nowego u sąsiadów z parteru.

Nieinwazyjne zasłanianie okien

W Polsce nadal jednym z najpopularniejszych sposobów zasłaniania okien są firany i zasłony, które po pierwsze skutecznie odcinają wnętrze mieszkania od wzroku wścibskich osób, a po drugie mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed owadami. Niestety firanki i zasłony mają też swoje minusy, wśród których najważniejszym jest konieczność montowania karniszy w pomieszczeniach. Jednak są sposoby, by zasłonić okno w sposób mniej inwazyjny, czyli poprzez zastosowanie rolet montowanych bezpośrednio w ramie okiennej. Takie rolety mają tę niezaprzeczalną zaletę, że nie pomniejszają powierzchni pomieszczania i nie wymagają wiercenia otworów w ścianach. To sprawia, że jeśli zdecydujemy się na zmianę rolet, nie będziemy zmuszeni do przeprowadzania remontu. 

Rolety na dzień i na noc

Jednym z popularniejszych rozwiązań, jakie można zastosować, by osłonić okna na parterze, są rolety dzień noc. Takie rolety składają się z dwóch rodzajów pasków: prześwitujących, inaczej transparentnych, oraz zaciemniających. Taka budowa pozwala na bardzo precyzyjną regulację stopnia zaciemnienia pomieszczenia. Dzięki niej można wpuszczać do wnętrza rozproszone promienie słoneczne. Rolety dzień noc spełniają więc dwa zadania jednocześnie – zapewniają prywatność na parterze, ale też wpuszczają do wnętrz światło dzienne. 

Rolety takie są o wiele bardziej praktyczne niż firany i łatwe do utrzymania w czystości. Standardowo są wyposażone w system prowadzeń żyłkowych, który utrzymuje materiał tuż przy szybie, nawet w sytuacji, kiedy okno jest uchylone. Nie ma więc problemu z uderzaniem rolety o szybę, kiedy w pomieszczeniu jest przeciąg.

Ogromną zaletą stosowania rolet dzień noc jest możliwość ich zamontowania w każdego rodzaju oknach. Jeśli mamy do czynienia z trójdzielnym oknem na parterze – każdą jego część można wyposażyć w oddzielną roletę. To zaś sprawia, że w ciągu dnia możemy na stałe przysłaniać tę część okna, która znajduje się bezpośrednio na linii wzroku przechodzących osób.

A co z owadami?

O ile jednak firanka swobodnie powiewająca w oknie częściowo blokuje dostęp do wnętrz owadom, o tyle rolety nie mają takiej funkcji, dlatego dobrze jest zamontować dodatkowo moskitiery okienne. Moskitiery, tak samo jak rolety, można montować bezpośrednio w ramie okna, nie będzie więc potrzebne wiercenie w ścianie. Moskitiera składa się z trwałego aluminiowego profilu, który malowany jest proszkowo, i solidnej siatki, zbudowanej najczęściej z włókna szklanego powlekanego PCV. Gęsty splot blokuje dostęp do wnętrz owadom, a jednocześnie zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Moskitiera to najlepszy sposób na letnie, upalne noce, bo pozwala zostawiać otwarte nawet duże okna balkonowe i tarasowe w sytuacji, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza w nocy 20 stopni Celsjusza. 

Zarówno rolety dzień noc, jak i moskitiery można zamówić na każdego rodzaju okno, nawet takie o bardzo nietypowych rozmiarach. Montaż jest szybki, a konstrukcja wewnątrz ramy okiennej sprawia, że nie zajmują dużej powierzchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here