przerwa

Przerwa w pracy dla osoby pracującej na etat trwa 15 minut oraz po 5 minut po każdej godzinie spędzonej przed komputerem. Pracodawca może również zgodzić się na dodatkową godzinę. Słaby przerwy mogą sprawić, że będziemy nawet bardziej wyczerpani po nich, niż przed nimi. Oto szybki przykład: ciągłe sięganie po telefon, aby się odprężyć grozi rosnącą nudą. Idealną alternatywą może być spacer lub krótkie ćwiczenia, które naładują nasz umysł, a także fizyczne baterie. Sprawdź, jak najlepiej wykorzystałeś czas przeznaczony na przerwę.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/przerwa-w-pracy/

Przerwa w pracy – kodeks pracy

Zgodnie z zasadami Kodeksu Pracy, osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do 15 minutowej przerwy o ile wymiar pracy nie jest mniejszy niż 6 godzin. Trzeba pamiętać, że podczas takiej przerwy pracownik nie powinien opuszczać zakładu pracy. Pracodawca może również zgodzić się na maksymalnie 60 minutową dodatkową przerwę. Nie jest ona wyliczana wówczas do czasu pracy. Nie jest ona też płatna. W tym czasie można wyjść z miejsce pracy i załatwić sprawy osobiste.

Przerwa w pracy – praca przy komputerze

Jeżeli pracujemy przy komputerze, to zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy, mamy prawa do dodatkowej, trwającej 5 minut przerwy. Taką przerwę możemy zrobić sobie po każdej godzinie pracy przed ekranem komputera. Przerwa w pracy przy komputerze jest płatne oraz wliczana do czasu pracy. Na co jednak wykorzystać ten czas?

Przerwa w pracy – na co ją wykorzystać?

Pójdź na spacer. Kontakt z naturą będzie świetnym odprężenie umysłu. Jeżeli nie możesz wyjść z biura, to wystarczy nawet spojrzeć na zdjęcie elementów przyrody. Świetnie zadziała również obejrzenie kilku minutowego filmiku z Gór czy plaży.

Pozwól sobie na tak zwane „nicnierobienie”. Takie zawieszenie pozwala odprężyć się mózgowi. Wystarczą nawet dwie minuty dekoncentracji, aby twój mózg się odprężył.

Daj odpocząć oczom. W tym wypadku dobre będzie ćwiczenie 20 – 20 – 20. Co 20 minut podrywasz oczy od monitora i patrzysz przez 20 sekund na przedmiot oddalony o 20 stóp, czyli 6 m.

Śmiej się. Endorfiny produkowane podczas śmiechu poprawiają krążenie krwi, dają odprężenie, a nawet poprawiają naszą pamięć.

Zobacz też: http://www.scandihome.pl/zeznania-podatkowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here