Projekty domów parterowych – najciekawsze pomysły i trendy

Wybierając projekt domu musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy – przede wszystkim aktualną i planowaną wielkość rodziny, ale także bliskość sklepów, przystanków komunikacji czy szkoły. Największą popularnością cieszą się budynki posiadające dwie lub więcej kondygnacji, czasami dom parterowy może być jednak dobrym pomysłem.

Charakterystyczne cechy domów parterowych

Truizmem jest stwierdzenie, że podstawową cechą domu parterowego jest brak piętra czy poddasza. Wiąże się z tym zarówno kilka zalet, jak i pewne niedogodności. Do największych zalet zaliczyć można łatwość poruszania się po takim domu, niezależnie od sprawności czy stanu zdrowia danej osoby. Jeżeli mamy w domu osobę z niepełnosprawnością lub starszą, mającą problem z pokonaniem nawet niewielkich schodów, to zdecydowanie się na projekt domu parterowego jest wręcz koniecznością. Jednak nawet zdrowe osoby mogą przez określony czas mieć problem z poruszaniem się – na przykład wskutek skręcenia kostki. Poza tym brak schodów zapewnia bezpieczeństwo także małym dzieciom.

Do wad domów parterowych zaliczyć można mniejszą energooszczędność oraz konieczność zajęcia większej powierzchni na działce niż w wypadku domu piętrowego o analogicznej powierzchni użytkowej. Nie oznacza to jednak, że dom parterowy nie może być energooszczędny – natomiast jest to większe wyzwanie dla architekta.

Najciekawsze projekty domów parterowych

Ze względu na rozległą, płaską bryłę domy parterowe są dla architekta polem do popisu. Wiele projektów takich domów jest naprawdę ciekawych, zwłaszcza niektóre futurystyczne, mocno przeszklone bryły zapewniające dużo światła wewnątrz. Warto pamiętać, że przeszklony dom może być równie bezpieczny, jak posiadający pełne ściany – nowoczesne szyby potrafią być naprawdę wytrzymałe, a do tego można wprowadzić dodatkowe zabezpieczenie w postaci rolet, które przy okazji zwiększą naszą prywatność.

Domy parterowe potrafią wyglądać szczególnie imponująco w plenerze, gdy są wpasowane np. w górski krajobraz; w takich sceneriach przeszklone lub wręcz lustrzane domy potrafią niemal niezauważalnie wtapiać się w krajobraz, zapewniając piękne widoki ze środka i nie psując widoku z zewnątrz. Dzięki płaskiej formie nie wybijają się zanadto z tła, czy to górskiego, czy nadmorskiego.

Osobną kategorią domów parterowych są  przypominające chatki hobbitów, wbudowane we wzgórza domy – ich zaletą, poza całkowitym wpasowaniem się w krajobraz, jest duża energooszczędność – ziemia stanowi doskonałą warstwę izolacyjną.

Projekty domów parterowych – na co zwracać uwagę?

Czynnikami wpływającymi na komfort mieszkania w domu jest jego położenie, wygląd, energooszczędność i rozkład pomieszczeń. W kwestiach estetycznych każdy ma inny gust i najlepiej wybrać spośród dostępnych projektów taki, jaki najbardziej nam się podoba. Jeżeli chodzi o energooszczędność, to warto mieć na uwadze prostą zasadę – im bardziej zwarta bryła, tym bardziej energooszczędny jest budynek. Dom parterowy, mimo że z założenia bardziej rozłożysty niż piętrowy, także może być energooszczędny – zadbanie o odpowiednią izolację pozwala wyeliminować nadmierną utratę ciepła. Warto też pomyśleć o tarasie na dachu – potrafi to pięknie wyglądać, a do tego zyskujemy dodatkową przestrzeń do wypoczynku.

Gdzie szukać projektów domów parterowych?

Możemy udać się do biura projektowego i osobiście porozmawiać z architektem o naszych oczekiwaniach, ale możemy też wybrać gotowy projekt – istnieje wiele stron internetowych poświęconych wyłącznie projektom domów. Jedną z nich jest https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html Gotowych projektów jest mnóstwo, ale warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego – w końcu będziemy mieszkać w wybranym domu przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here