Palarnia kawy

Kawy ziarniste stają się powoli popularnym produktem spożywczym na równi z kawami mielonymi (sypanymi) czy rozpuszczalnymi. I chociaż te ostatnie zdaniem ekspertów nawet nie zasługują na miano stricte kawy, to wszystkie te rodzaje łączy jedno: pochodzą z tego samego źródła, czyli kawowca. Różnica jest taka, że kawy ziarniste mają najbardziej wyrazisty, mocny i klasyczny smak oraz zapach. Do parzenia wymagają też szczególnego podejścia oraz odpowiedniego sprzętu.

Kawy importowane

W Polsce nie uprawia się kawy, dlatego całe 100 procent produktów na półkach pochodzi bezpośrednio z importu. Jednak nie brakuje za to profesjonalnych palarni kawy jak https://coffeeandsons.pl/ które sprawiają, że ziarna kawowca nabierają zupełnie innego smaku, barwy i zapachu. Odpowiednie parametry wypalania kawy odpowiadają za to, czy będzie ona mocna, czy łagodna, czy będzie miała jakiś korzenny lub owocowy posmak (takie kawy też się zdarzają!) oraz jaką zawartość kofeiny może się pochwalić jej dany typ. Importowane kawy zamieniają się w polskich palarniach w prawdziwą sztukę, a odpowiadają za to trzymane w tajemnicy receptury.

Palarnia kawy

To właśnie z tradycyjnych palarni pochodzą wszystkie droższe, bardziej ekskluzywne kawy, które stosuje się w eleganckich kawiarniach i często kupuje jako prezent. Od klasycznych kaw ze sklepu wyróżnia je zupełnie inna nuta zapachowa, ale i moc: nie są to standardowe kawy utrzymane w jednym modelu smakowym, ale całkowicie odmienne typy. Ziarna, z jakich powstają, to starannie wyselekcjonowane rodzaje pochodzące z zagranicznych, najczęściej afrykańskich upraw gwarantujących ich najwyższą jakość.

Jak rozpoznać dobrą kawę ziarnistą?

Po jakości ziarna – to oczywiste. Im ciemniejsze, tym lepsze, im mniej przebarwień, tym wyższa jakość kawy. Ziarna muszą być całe, pełne, bez zabrudzeń i zanieczyszczeń oraz bez śladów bytności żadnych niepożądanych gości jak robaki. Muszą być też przede wszystkim mocno pachnące: wyraźny zapach to znak, że ziarna mają dużą moc i świetnie sprawdzą się nie tylko przy długim, ale i krótkim parzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here