Nowoczesny wystrój wnętrza z antycznym akcentem.

W dzisiejszych czasach standardem, jeżeli chodzi o wystrój wnętrza naszych domów czy mieszkań, stały się odcienie szarości i biel. Meble, które większość z nas wybiera to minimalizm i prostota w dosłownym tego słowa znaczeniu. Sięgając pamięcią kilka lat wstecz i zaglądając wtedy do przeciętnego polskiego salonu, trudno było szukać prostych, geometrycznych brył na tle szarej, stylizowanej na beton ściany. Jednak w ostatnich latach aranżacje tego typu stały się codziennością w naszych pomieszczeniach. W tym momencie, aby zachować stosowny standard, jednocześnie wyróżniając się z tłumu, trzeba pójść o krok dalej. Oczywiście poza naszą własną inwencją twórczą i kreatywnością można wyróżnić dwa trendy, które coraz częściej można spotkać przy zakupach wyposażenia domu.
W obu przypadkach chodzi nam o urozmaicenie, dodanie pewnych elementów, które przyciągną uwagę, zaciekawią potencjalnego gościa, a nas samych będą satysfakcjonować, kiedy jak co dzień będziemy mimowolnie na nie spoglądać.
Pierwszy nurt to wtrącenie do naszego harmonijnego, niekiedy symetrycznego wystroju, z pozoru niepasujące meble, ozdoby czy kolory.
Mowa tu o na przykład jednej wyróżniającej się dobitnie ścianie, fikuśnym meblu czy serii obrazów łączących się w całość gdzie to sam obraz przykuwa uwagę, bądź czynią to, chociażby ramy. Przy tym założeniu jest pewne ryzyko, ponieważ bardzo trudno jest tak dobrać kolory czy kształt, aby nie zepsuć całokształtu. Jest to ścieżka dla odważnych projektantów wnętrz z wysoko rozwiniętymi zmysłami.
O wiele bezpieczniejszą drogą do wyróżnienia się z tłumu, jeżeli chodzi o aranżację naszych wnętrz, jest postawienie na antyki. Przede wszystkim pierwszą myślą powinny być tutaj meble antyczne, które swą szlachetnością, solidnością czy przepięknymi zdobieniami przykują uwagę każdego. W dodatku antyk doskonale wpasuje się w każde nowocześnie urządzone pomieszczenie. Sprzyja temu przede wszystkim sama kolorystyka wnętrz, która przez to, że jest stonowana i w odcieniach szarości, beżu czy bieli przyjmie doskonale taki mebel.
Decydując się na wpasowanie takiego elementu do naszego wystroju, powinniśmy zainwestować w oryginalny antyk, którego autentyczności będziemy pewni. Oczywiście nie jest to tania rzecz, gdyż przedmiotów takich z czasem na świecie jest coraz mniej, a co za tym idzie, cena z roku na rok jest wyższa. Alternatywą jest kupno mebli stylizowanych na długowieczne, które cenowo są znacznie przystępniejsze, wyglądem nie odstają zbytnio od oryginałów, ale niestety da się je łatwo odróżnić. To, co jest najlepsze w autentycznych egzemplarzach to to, że mimo swojego doskonałego stanu widać na nich ślad czasu. Coś, czego nic nie uniknie. Nie wspominając już o śladach użytkowania mebla, czyli przetarciach, przebarwieniach czy uszkodzeniach mechanicznych, to każdy przedmiot, który uznajemy za antyczny, będzie miał swoistą poświatę. Coś, co od razu narzuci nam myślenie o historii i długowieczności danego przedmiotu. Jest to jedyne w swoim rodzaju doznanie, którego nie można wywołać żadnym zamiennikiem czy kopią, ponieważ autentycznej starości przedmiotu nikt nie jest w stanie podrobić.
Wracając do tematu urozmaicenia naszych nowocześnie urządzonych salonów poprzez wkomponowanie jednego bądź kilku antyków warto zwrócić uwagę na to, aby nie przedobrzyć, jeżeli chodzi o ilość. Pamiętajmy, że wciąż priorytetem jest dla nas nowoczesność, której skutecznie pozbylibyśmy się, umieszczając same przedmioty tego typu w danym pomieszczeniu. Już mała, zgrabna szafka pod zlew w stylu antycznym może doskonale ożywić naszą łazienkę. W jadalni ogromny barokowy stół z kompletem krzeseł z tej samej epoki, nad którym dojrzeć można nowoczesne oświetlenie, z futurystycznymi ozdobami czy awangardowymi malowidłami na ścianie. Jest to wizja jak najbardziej realna i widoczna w coraz większej ilości domostw w Polsce, jak i na świecie. Meble antyczne to strzał w dziesiątkę również, jeżeli chodzi o wyposażenie na przykład sypialni. Tak naprawdę każde pomieszczenie może przyjąć do siebie takie starocie, które obok ich młodszych braci będzie czuło się doskonale, ciesząc oko i nasze i naszych gości, którzy z podziwem będą na nie spoglądali.
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze antyków to pochodzenie, styl oraz epoka, z której pochodzą, ponieważ jeżeli postawimy na większą ilość tychże mebli to pomimo tego, że do nowoczesnego stylu wpasuje się każdy, to już dwa przedmioty z innych epok niekoniecznie wpasują się w nasz idealny obraz. Tutaj albo postawimy na jednolity styl, albo zasięgniemy rady specjalistów. Nierzadko można też poradzić się na forach czy grupach związanych z tą tematyką, czasem można inspirować się katalogami, które nierzadko podsuwają nam rozwiązania. Jednakże najbezpieczniej postawić na jedną epokę, która doda naszemu mieszkaniu przysłowiowego ducha. Kolejnym pozytywnym aspektem kupna antyków jest ich cena, która jeśli będziemy o dany mebel dbać, nie powinna być niższa niż ta, za którą przedmiot kupiliśmy. Można to potraktować jako forma inwestycji. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że na świecie całkiem poważnie traktuje się inwestowanie w antyczne meble tak samo, jak w sztukę czy nieruchomości. Jest to bezpieczna forma inwestycji przy założeniu, że będziemy o nasze meble dbać, nie zapominając o konserwacji, która jest jednym z niewielu minusów tej decyzji. Tutaj płynnie przeszliśmy do przykrego dla niektórych faktu. Niestety, stare meble wymagają pielęgnacji i konserwacji, która pozwoli zachować doskonały stan. Jest to obowiązkowa czynność, o której nie musimy pamiętać przy nowoczesnych meblach, które albo jej po prostu nie wymagają, albo nie jest potrzebna ze względu na wymianę ich co parę lat. Wtedy nie opłaca się dodatkowo dbać o nasze meble, gdyż nie zdążą się one zużyć w ciągu kilku lat. Co prawda nie są one tak wytrzymałe i z pewnością nawet przy starannym użytkowaniu i dbaniu o nie nigdy nie staną się antyczne, ale też nie w tym celu zostały stworzone.
Dlatego też warto zastanowić się nad wyróżnieniem naszego lokum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here