Na co zwrócić uwagę wybierając buty robocze?

0
786

Istnieje wiele zawodów, które wymagają odpowiedniego przygotowania do wykonywanej pracy. Podstawą staje się wówczas zapewnienie pracownikowi komfortu i przede wszystkim bezpieczeństwa. Jednym z ważniejszych elementów stroju roboczego jest obuwie. Wybór właściwych butów roboczych powinien być poprzedzony analizą czynników, które stanowić mogą zagrożenie dla pracownika. Należycie dobrany rodzaj obuwia zapewnić ma wygodę i ochronę przed mechanicznymi urazami, działaniem wysokich i niskich temperatur oraz różnego rodzaju substancjami np. toksycznymi czy żrącymi.

Przeznaczenie butów roboczych

Buty robocze podzielić możemy na trzy podstawowe kategorie, które to determinują wybór i dostosowanie do rodzaju wykonywanej pracy. Pierwszą z nich jest obuwie bezpieczne wyposażone we wzmocniony podnosek, który zapewnia szczególną ochronę przed działaniem uderzenia o wartości 200 J i ściskania z siłą 15 kN. Dodatkowo obuwie bezpieczne podzielone jest na klasy o oznaczeniach SB, S1, S2 oraz S3. Wśród nich wyróżnić możemy modele odporne na przepuszczalność i absorbowanie wody, wykazujące właściwości antyelektrostatyczne oraz o wzmocnionej konstrukcji podeszwy zapewniającej zabezpieczenie przed przebiciem. Oprócz obuwia roboczego bezpiecznego wyróżniamy także obuwie ochronne i zawodowe. Pierwsze z nich, oznaczane literą P chroni przed uderzeniem z energią 100 J i ściskaniem z siłą 10 kN. Wymagania, które muszą spełniać, określa norma ISO 20346. Ostatnia z kategorii, czyli obuwie zawodowe oznaczane literą O chroni przed urazami w miejscu pracy i posiada cechy takie jak antypoślizgowa podeszwa czy perforowana struktura pozwalająca stopie oddychać, ale nie posiada wzmocnionego podnoska. Buty zawodowe znajdują zastosowanie między innymi w branży medycznej czy gastronomicznej. Obuwie bezpieczne z kolei może być stosowane np. na budowie, czy w miejscach, gdzie należy zapewnić pracownikom ochronę przed porażeniem prądem. Wybierając robocze buty BHP podstawą jest więc wzięcie pod uwagę ich podstawowego przeznaczenia.

Solidna podeszwa i materiał wykonania

Przy wyborze obuwia należy się kierować nie tylko ceną, ale także jakością materiałów, z jakich są wykonane. Warto stawiać na najwyższej jakości obuwie robocze BHP, które posłuży przez dłuższy czas, zapewni należytą ochronę i komfort podczas wykonywanej pracy. Materiały użyte do wyprodukowania butów powinny być wytrzymałe i dostosowane do panujących w miejscu pracy warunków. Jednym z ważniejszych elementów obuwia jest podeszwa. Nowoczesne modele produkowane są przede wszystkim z poliuretanu, poliuretanu podwójnej gęstości lub mieszanki tego pierwszego z kauczukiem nitrylowym. Materiały tego typu zapewniają wysoką odporność termiczną oraz wytrzymałość w kontakcie z chemikaliami i środkami żrącymi. Kolejnym ważnym elementem jest materiał wierzchni buta. Dostępne na rynku modele najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego, skóry naturalnej lub skóry ekologicznej. Wybrany materiał powinien cechować się nie tylko właściwościami zabezpieczającymi przed działaniem czynników zewnętrznych, ale także powinien umożliwiać prawidłową wentylację. Na koniec wspomnieć należy o doborze prawidłowego rozmiaru. Najlepiej by buty zakładały luz około 0,5 cm. Pozwoli to uniknąć nadmiernego ucisku na stopę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here