Meble ze sklejki - co to takiego?

Dla większości ludzi jedynym materiałem, z którego tworzy się meble, jest po prostu klasyczne drewno. A to oczywiście nieprawda. Mimo iż to tworzywo na świecie jest doceniane zdecydowanie najbardziej i każdy jest w stanie powiedzieć o nim przynajmniej kilka słów – że jest trwałe, solidne, twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne – to jednak równie fantastyczne i wytrzymałe szafki bądź półki można wykonywać z zupełnie innych materiałów. W niczym nie są one gorsze od standardowego drewna. Swoimi konkretnymi właściwościami mogą je nawet pokonać w wielu porównaniach, jeśli tylko zwróci się uwagę na ich indywidualne cechy. Ostatnio jedne z najtańszych wyrobów zaczęto wykonywać chociażby ze sklejki. Stała się ona niemalże tak samo popularna jak klasyczna płyta MDF. Posługują się nią już największe koncerny meblarskie, które nie mogłyby sobie pozwolić na to, aby wykonywać produkty z kiepskich jakościowo materiałów – w taki sposób szybko utraciłyby bowiem swoich klientów. Czym zatem mogą wyróżnić się meble ze sklejki i czy rzeczywiście potrafią one zastąpić tradycyjne i uwielbiane przez wszystkich, a zwłaszcza przez Polaków drewno? Jak wyglądają i sprawdzają się w praktyce meble tworzone z tego materiału? Czy ich niska cena (dużo niższa od ceny drewna) nie jest przypadkiem wyznacznikiem ich gorszej jakości?

Sklejka to taki wyjątkowy materiał, który bardzo mocno przypomina drewno. Niektórzy mogą mylić ze sobą te dwa materiały. Jeżeli osobie, która kompletnie nie zna się na tworzywach, zaprezentuje się tą samą szafę w dwóch wersjach – jedną wykonaną ze sklejki, a drugą z drewna – prawdopodobnie nie będzie ona w stanie powiedzieć, która z nich ma lepszą jakość czy wygląd. Sklejkę utworzono bowiem w oparciu o naturalne drewno. Zechciano stworzyć jego doskonałą sztuczną imitację, która zachowa wszystkie jego parametry, ale jednocześnie będzie łatwiejsza w produkcji i dzięki temu znacznie tańsza. W skład samej sklejki wchodzą różnorodne warstwy forniru. Przytwierdza się je do siebie na stałe z pomocą specjalistycznego kleju. A czym właściwie jest ten fornir? Otóż jest to płat drewna o bardzo cienkiej strukturze, który można wykonać z różnych odmian roślin – najczęściej tworzy się go jednak z brzozy albo sosny, czyli drzew naturalnie występujących w samej Polsce. Bardzo łatwo można je pozyskać i stąd częściowo wynika niska cena samej sklejki. Jeżeli wykona się ją z sosny, nabierze ona klasycznego wyglądu i będzie odznaczać się uwidaczniającymi się na jej powierzchni rysunkami słojów. Sklejka utworzona z brzozy spodoba się z kolei miłośnikom prostszych rozwiązań. Jest bowiem delikatniejsza i łagodniejsza, dlatego sprawdza się w aranżacjach minimalistycznych. Dzięki temu, że sklejkę można przygotowywać z różnych materiałów, za każdym razem zyskuje ona swój indywidualny wygląd. Wyróżnia się także odmiennymi formami, dlatego też wykonywane z niej meble przybierają przeważnie ciekawe i interesujące kształty. Mogą być wykorzystywane dosłownie wszędzie. Stosuje się je nie tylko w typowych pomieszczeniach dziennych, ale też w kuchniach oraz łazienkach – tam jednak dobrze sprawdzi się jedynie sklejka wodoodporna, która poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach i wilgotnym klimacie.

Mimo iż większości osób wydaje się, iż jakość takiej sklejki (czyli jej wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne) wynika tylko i wyłącznie z rodzaju materiału, jaki zastosowano do jej przygotowania, nie jest to do końca prawda. Oczywiście ma on największe znaczenie dla ostatecznych właściwości technicznych mebli, ale jednak klej zużytkowany do połączenia poszczególnych płytek również może je podwyższyć i zauważalnie poprawić. To w końcu on ma zespoić ze sobą na stałe poszczególne elementy fornirowe. Jeżeli nie będzie zbyt jakościowy, płytki mogą się od siebie odrywać i podczas użytkowania zaczną się łamać i kruszyć. Do łączenia ze sobą elementów sklejek wykorzystuje się przeważnie dwie odmiany specjalistycznych klejów. Pierwszym z nich będzie ten wodoszczelny, który sprawdza się wszędzie tam, gdzie meble narażone są na kontakt z wodą – przede wszystkim w łazienkach oraz kuchniach, a rzadziej w ogrodach i na tarasach lub balkonach. Drugim typem kleju wykorzystywanym do łączenia elementów sklejki jest produkt suchotrwały, który bardzo dobrze radzi sobie z wygładzaniem powierzchni. Nie jest on jednak odporny na działanie wilgoci, dlatego zaleca się go stosować wyłącznie w suchych miejscach – sypialniach, salonach oraz przedpokojach.

Czy zatem taką sklejkę rzeczywiście warto zastosować w domowych aranżacjach? Na pewno tak! A jak to zrobić? Należy przede wszystkim ustalić, w jakich pokojach sprawdziłaby się ona najlepiej. Meble ze sklejki przeważnie dobierane są do pomieszczeń typowo dziecięcych bądź młodzieżowych. Aranżacja tych pokoi nigdy nie jest bowiem stała. Zmienia się wraz z samym użytkownikiem pomieszczenia. Gdy dziecko rośnie, zaczyna mieć coraz większe oczekiwania względem swojego pokoju. Kolorowe i lekkie mebelki przestają mu się już podobać – pragnie wyrazić swoją aranżacją swój doroślejszy charakter i chce korzystać z takich przedmiotów, które kojarzą się ze starszymi już nastolatkami. Oczywiście mało który rodzic może sobie pozwolić na to, aby co te kilka miesięcy drastycznie odmieniać aranżację pomieszczeń swoich pociech. Tego typu metamorfozy są dość drogie, dlatego lepiej przeprowadzać je przy użyciu tańszych elementów. A skoro meble wykonywane z drewna bywają najdroższe (zestaw takich mebelków dziecięcych to koszt kilku tysięcy złotych), lepiej zastąpić je wyrobami przygotowanymi ze sklejki. Równie świetnym wyborem okażą się one dla łazienek i kuchni. Te pomieszczenia wystawiane są bowiem codziennie na bardzo ciężkie próby, dlatego też nawet najlepsze umieszczone w nich meble mogą zniszczyć się już po paru dłuższych miesiącach. Trudno natomiast każdego roku kupować nowy komplet drogich drewnianych wyrobów. A jako że te ze sklejki są tańsze, lepiej sprawdzą się one w pomieszczeniach o trudnych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here