Marynarz pod zagraniczna banderą - płacić podatek czy nie?

Tysiące marynarzy co roku zadaje sobie to samo pytanie. Czy powinienem opodatkować się w Polsce? Czy na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jestem zwolniony z tego obowiązku? Nie jest to łatwe zagadnienie. Jak poradzić sobie z problemem podwójnego opodatkowania?

Płacić czy nie płacić?

Podwójne opodatkowanie jest zmorą tysięcy marynarzy pływających pod obcą banderą. Przepisy, które regulują podwójne opodatkowanie nie są jednoznaczne, a ich interpretacja wymaga dużej znajomości przepisów podatkowych. Podatek za pracę marynarzy, pracujących dla zagranicznych armatorów, wymaga bardzo indywidualnego podejścia. Radca prawny, który specjalizuje się w tych zagadnieniach jest w stanie pomóc ustalić, czy jest konieczność rozliczenia podatku w kraju.

Unikanie podatku w kraju jest rozwiązaniem często stosowanym przez wielu marynarzy. Przekonanie, że podatki dla marynarzy, które odprowadził armator w swoim kraju zwalniają marynarza z płacenia podatku w Polsce jest dosyć powszechne i niestety jest przyczyną wielu późniejszych problemów. Kancelaria radcowska radcaprawny-trojmiasto.pl pomoże w zinterpretowaniu przepisów oraz podpowie, jak zastosować obowiązujące prawo podatkowe. Trzeba mieć świadomość, że każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Tylko takie podejście do problem pozwoli na uzyskanie rozwiązania, które będzie chroniło podatnika przed problemami z Urzędem Skarbowym.

Samochód, działka czy dom

Wielu marynarzy jest również przekonanych, że Urząd Skarbowy nie znajdzie podatnika. Zakup nieruchomości czy samochodu jest obarczony koniecznością zapłacenia podatku od czynności prawnych oraz złożenia zeznania w Urzędzie Skarbowym. W takiej sytuacji marynarz zostaje zarejestrowany w ewidencji podatników, a następnie wezwany do US w celu wyjaśnienia sposobu w jaki uzyskał dochód.

Unikanie obowiązku płacenia podatku w kraju jest podejściem krótkowzrocznym. Dużo korzystniejsze jest zasięgnięcie porady radcy prawnego, który dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu, pomoże w najkorzystniejszy sposób rozliczyć podatki marynarzy oraz podatki rodzin marynarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here