Mała łazienka. Jak ją urządzić?

Marzysz o pokoju kąpielowym z prawdziwego zdarzenia, jednak powierzchnia twojego mieszkania jest zbyt mała? Nie martw się, w obecnych czasach, przy dostępności nowoczesnych sprzętów i funkcjonalnych rozwiązań, aranżacja małej łazienki w bloku daje ogromne możliwości.

Czy wiesz, że w skali roku przeciętnie spędzamy w łazience około sześciuset godzin? To wystarczający powód by zadbać o to miejsce i sprawić by było nie tylko funkcjonalne i komfortowe, ale także przytulne i ładne. No bo dokąd kierujemy swoje pierwsze kroki tuż po przebudzeniu? A przecież pierwsze chwile świeżo rozpoczętego dnia są ważne dla naszego samopoczucia i nastroju. I nawet jeśli nasza łazienka jest mikroskopijnych rozmiarów i głowimy się jak nadać jej klimat, pamiętajmy, że w obecnych czasach aranżacja małej łazienki w bloku daje nam ogromne możliwości i mnóstwo rozwiązań. O czego zacząć? Podpowiadamy.

Po pierwsze styl

Wiele zależy od tego, w jakiej konwencji urządzone jest nasze mieszkanie. Czy bliski jest nam styl retro czy idea minimalizmu. stawiająca na jak najmniejszą ilość mebli i sprzętów w naszej przestrzeni. No i oczywiście: jak zasobny jest nasz portfel. Kiedy powyższe kryteria staną się jasne, aranżacja małej łazienki w bloku może ruszać z kopyta. Żeby powiodła się w całości bez zgrzytów, najlepiej zacząć od wyboru fliz i rodzaju podłogi. Takim rozwiązaniem zamiast płytek podłogowych stają się podłogi z masy żywicznej. Przyjazne, aksamitne podłoża są miłe dla stopy i dobrze nadają się do montażu ogrzewania podłogowego. Dysponując łazienką niewielkich rozmiarów, to ważny aspekt, między innymi także dlatego, że pozwala na oszczędność cennej przestrzeni. Pamiętajmy, że aranżacja małej łazienki w bloku to w głównej mierze wyzwanie polegające na oszczędności każdego centymetra więc jeśli możemy zachować jej więcej rezygnując z montażu dużych i ciężkich grzejników – warto o tym pomyśleć. Wybór koloru i wzoru płytek determinuje także charakter urządzanego wnętrza. Czasem warto postawić na sprawdzone rozwiązania w tej kwestii. Jasne wnętrza optycznie powiększą przestrzeń, jednolita aranżacja małej łazienki w bloku, bez wzorków i koloru nada jej także pewnego ładu. Warto pamiętać o tym przeglądając wzorniki. Jeżeli zaś lubimy styl retro i mimo niewielkiej przestrzeni marzy nam się łazienka w starym stylu, postawmy na klasykę. Podłoga w szachownicę sprawdzi się w takich stylizacjach idealnie.

Prysznic czy wanna? Oto jest pytanie

Aranżacja małej łazienki w bloku stawia przed nami przede wszystkim pytanie o rodzaj sanitariatów jakie zmieścimy na niewielkiej przestrzeni. Rezygnacja z bidetu z reguły jest w takich wypadkach oczywistością, ale czy aby zachować przestrzeń musimy rezygnować z odprężających kąpieli z pianą w wannie? Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. I w dużej mierze zależy nie tylko od metrażu łazienki, ale przede wszystkim od wielkości naszej rodziny. Z reguły w małych mieszkaniach, w jednym pomieszczeniu umiejscowiona jest bowiem zarówno część kąpielowa i toaleta. Jeśli dodamy do tego kilkoro członków rodziny (wystarczą tutaj trzy osoby. by pojawił się problem) to kwestia kto ma korzystać z łazienki staje się dosyć trudna. To pierwszy sygnał do wyboru kabiny prysznicowej z nieprzezroczystą witryną. Mleczne szkło kabiny lub zasłonka mogą poprawić komfort korzystania z łazienki kilku osób jednocześnie. Warto o tym pamiętać przy wyborze parawanów, zasłon czy kabin. Jeśli już zdecydujemy się na kabinę prysznicową, która poprawi logistykę korzystania z łazienki w przypadku dużych rodzin, pojawia się kolejne pytanie: jak wybrać kabinę by była komfortowa i jednocześnie niewielkich rozmiarów? Coraz częstszym rozwiązaniem oszczędzającym czas oraz pieniądze są prysznice pozbawione brodzika. Emaliowany brodzik, montowany ponad poziomem podłogi zajmuje więcej miejsce, montaż jest też sporo droższy. Jeśli natomiast zdecydujemy się jedynie na prysznic (ważnym elementem jest tutaj rodzaj skośnej wylewki, która umożliwi swobodne spływanie wody do kanalizacji) i dodamy do niego składane, harmonijkowe drzwi zamiast klasycznej kabiny – nasza łazienka wyda się o wiele większa i bardziej przestronna.

długie kąpiele na małej przestrzeni

Jeśli jednak za wszelką cenę nie chcemy rezygnować z odprężających kapieli w wannie pełnej piany, aranżacja małej łazienki w bloku także daje nam takie możliwości. Świetnie sprawdzi się tutaj wanna z prysznicem. Jeśli powierzchnia łazienki faktycznie jest niewielka, ale za wszelką cenę chcemy mieć wannę, nie warto inwestować w narożne wanny z hydromasażem, ale wybrać możliwie wąską (około 70 centymetrów szerokości) wannę. Oprócz kranu do ściany można przymocować prysznic regulowany, a na wannie zamontować szybę chroniącą resztę łazienki przed zalaniem. Tego typu osłonki obecnie produkowane są różnorakich wersjach, także składanych. Nie dość, że chronią przed zalaniem pomieszczenie to swobodnie można je złożyć, aby cieszyć się wanną w pełnej krasie.

proste triki na uzyskanie powierzchni

Aranżacja małej łazienki w bloku to oprócz obowiązujących trendów i modnych rozwiązań dostępnych w katalogach, test na pomysłowość. Wiele bowiem, bez względu na zasobność kieszenie zależy w tej kwestii od nas samych. Przede wszystkim warto pomyśleć o tym z czego da się zrezygnować projektując naszą łazienkę. Jeśli istnieje możliwość montażu pralki w innym pomieszczeniu, na przykład w kuchni, skorzystajmy z niej. Im mniej sprzętów w małej łazience tym lepiej. A może uda się także przenieść piecyk gazowy poza obszar łazienki? W ten sposób uda nam się zyskać spora przestrzeń na ścianie, gdzie da się zamontować wieszaki na ręczniki lub półki. Zamiast wystającej szafki z lustrem, można jedną ścianę całą pokryć lustrami. Zaoszczędzimy miejsce, a dodatkowo odbicia optycznie powiększą powierzchnię naszej łazienki. Krzesło z oparciem na ręczniki, zamiast tradycyjnych wieszaków, czy suszarka na pranie montowana pod sufitem pozwolą nam dobrze wykorzystać każdy fragment przestrzeni. Wiele zależy od naszej wyobraźni i tego jak ją wykorzystamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here