Kuchnia w kolorze bieli

Biel to uniwersalny i modny kolor, cieszący się niesłabnącą popularnością. Wybierając go do wnętrz mamy pewność, że zawsze dobrze skomponuje się z ogólną aranżacją. Biel ma wiele zalet, dlatego rozsądne wykorzystywanie tej barwy może przynieść sporo korzyści w każdym mieszkaniu. Ostatnio w modzie w szczególności są białe meble kuchenne – mają one zarówno zalety, jak i wady, dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi. Szczególnie, jeśli ktoś planuje wykonanie kuchni właśnie w odcieniach bieli.

Białe meble – modne i ponadczasowe?
Jeśli spojrzymy na oferty zakładów stolarskich, białe meble pojawiają się w każdej z nich. Obecnie jest to barwa bardzo popularna chociaż należy pamiętać, że sama biel ma wiele odcieni i trzeba ten fakt brać pod uwagę. Ogółem jednak nie ma większego problemu, by dopasować białe meble kuchenne dosłownie do każdej aranżacji, szczególnie jeśli są one wykonywane na wymiar i kolor jest ściśle dopasowany do naszych potrzeb. Białe fronty dają poczucie przestrzeni, a do tego mogą wyglądać bardzo efektownie. Właściwie nie ma problemu z tym, że wybrany kolor będzie się starzał – biel jest bowiem jednym z głównych odcieni w stolarstwie już od wielu lat. Mebli w tym kolorze jest wiele i w zależności od wybranego materiału, można uzyskać ciekawe i zróżnicowane efekty wizualne. Wiele osób uważa jednak, że białe meble mogą okazać się nie do końca praktycznym rozwiązaniem. Jak jest naprawdę? Czy warto podążać za modą i ostatecznie zdecydować się na kuchenne meble w kolorze bieli?

Zalety białych mebli
Znaczącą zaletą białych mebli kuchennych jest to, że są one bardzo uniwersalne. Pasują praktycznie do każdej aranżacji, dlatego wystrój wnętrza kuchni może się zmieniać z biegiem czasu, a białe meble nadal będą do niego pasowały. Podobnie ma się ze sprzętami AGD – nie ma znaczenia, czy będą to urządzenia zabudowane, czy wolnostojące, jeśli wybierzemy jeden dominujący kolor AGD, z pewnością dobrze skomponuje się z meblami. Warto jednak pamiętać, że kontrasty dobrze wyglądają, dlatego dobór do białych mebli ciemnych blatów czy właśnie AGD w kolorze inox lub czarnym będzie wywoływać ciekawy efekt wizualny, którego inni będą nam zazdrościć, spoglądając na kuchnię. Jeśli pomieszczenie jest dobrze doświetlone, białe meble na wysoki połysk dadzą wrażenie lustrzanego odbicia. Jest to bardzo pożądany efekt w kuchniach nowoczesnych, gdzie odpowiednie rozbłyskiwanie światła ma duże znaczenie.

Białe meble kuchenne z pewnością optycznie powiększą pomieszczenie i dodadzą mu lekkości. Jest to bardzo dobry wybór w małych kuchniach, gdzie inne, ciemniejsze barwy mogłyby wywoływać wrażenie przytłoczenia. Biel odbija zarówno światło naturalne, jak i sztuczne, dlatego nawet jeśli kuchnia posiada małe okna, zabudowa będzie wyglądała w niej naprawdę dobrze. Białe meble kuchenne bardzo dobrze sprawdzają się w kuchniach otwartych z salonem. Nie ma problemu z dopasowaniem ich do wystroju pomieszczenia, a dodatkowo optycznie nadają lekkości połączonym wnętrzom.

Warto również wspomnieć, że wbrew panującemu powszechnie przekonaniu, białe meble jest łatwiej utrzymać w czystości. Nie odznacza się na nich wyraźnie kurz i zabrudzenia. Oczywiście wiele zależy jednak od materiału z którego wykonane są meble, bowiem fronty lakierowane niestety brudzą się nawet poprzez odciski palców. Obecnie meble wykonywane są z tak dobrych materiałów, że nie trzeba się obawiać żółknięcia pod wpływem światła. Dawniej meble z tanimi frontami miały taką tendencję, obecnie jest to jednak przeszłość, do której stolarze raczej nie będą już wracać.

Minusy białych mebli kuchennych
Oczywiście tak jak każde meble, również te w kolorze bieli mają minusy. Z pewnością ich największą wadą jest podatność na zarysowania – w kuchni nie jest trudno o różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Na białych frontach dobrze widać nawet drobne rysy, uszkodzenia spowodowane uderzeniem czy odbarwienia wywołane przez działanie wysokiej temperatury. Takich sytuacji lepiej więc unikać – białe meble mogą okazać się szczególnie kłopotliwe, gdy w domu jest małe dziecko. Przy aktywnym maluszku o zarysowania kuchni naprawdę nie jest trudno. Najbardziej podatne na uszkodzenia są fronty wykonane na wysoki połysk – jeśli więc istnieje możliwość uszkodzenia tego typu mebli, lepiej wybrać inne białe fronty do kuchni. Białe, lakierowane fronty są podatne na „zbieranie” odcisków palców – w przypadku takich mebli lepiej wiec zdecydować się na tradycyjne uchwyty, niż na systemy otwierania szafek i szuflad przez naciśnięcie, co nie każdemu użytkownikowi kuchni może odpowiadać. W innym wypadku konieczne będzie regularne czyszczenie frontów i zwracanie uwagi na to, by nie zabrudzić ich poprzez dotyk. Warto również pamiętać, że przy wyborze białej kuchni można łatwo popaść w monotonię – wybierajmy więc wyposażenie, które będzie z bielą stanowiło kontrast. W innym wypadku, mając białą podłogę, białe meble, białe ściany i w dodatku białe sprzętu AGD, kuchnia będzie wyglądała zbyt sterylnie i właściwie szpitalnie – na pewno nie będzie to dobry efekt wizualny!

Z czego mogą być wykonane białe meble kuchenne?
Obecnie dobór materiału, z którego będą wykonane meble kuchenne, nie sprawia żadnego problemu. W jednolitej barwie otrzymamy meble foliowane, czy lakierowane. Można także otrzymać biały fornir, jednak jest na nim widoczne usłojenie drewna, co nie każdemu może odpowiadać, podobnie rzecz ma się z barwionym na biało naturalnym drewnem. Alternatywą dla białych mebli lakierowanych może być wersja akrylowa, która wykazuje podobne właściwości i właściwie taki sam wygląd, a jest znacznie tańsza. Również meble akrylowane są dostępne w wersji wykonanej na wysoki połysk. ogólnie mówiąc, dobór odpowiednich mebli do kuchni powinien być sprawą dokładnie przemyślaną. Nie tylko sam kolor, ale również materiał wykonania mebli powinien być dopasowany do aranżacji wnętrza, znacznie ma również wytrzymałość mebli. Na rynku jest szeroki wybór odcieni i materiałów, dlatego do każdej kuchni bez większych problemów dobierzemy odpowiednie meble.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here