Kuchnia - miejsce, gdzie dziecko uczy się świata

Kuchnia jest miejscem, w którym w dużej mierze toczy się rodzinne życie. Wspólne gotowanie, jedzenie, smakowanie potraw, pieczenie, robienie deserów i ciastek – wszystko to toczy się w kuchni. Także samo jedzenie jest bardzo ważną częścią życia człowieka. Jeżeli go brakuje, myśli zaczynają krążyć wyłącznie wokół niego. Podobnie jest gdy człowiek nagle przechodzi na dietę. Jedzenie nagle wyłania się z każdego kąta i trudno jest się powstrzymać przed spróbowaniem, choć wcześniej te same potrawy mogły nie być w żadnym wymiarze atrakcyjne.
Kuchnia jest także miejscem gdzie łączą się pokolenia. Pewne smaki wywołują wspomnienia, a choć każdą potrawę zrobić można na tysiąc sposobów, tylko ten jeden jedyny, według przepisu babci, wart jest uwagi. Książki z przepisami pisanymi odręcznie przez babcie i prababcie są częścią rodzinnego dziedzictwa i przechowywanie niczym skarb. Stare patelnie i garnki mimo wielu lat użytkowania, są jedynymi na których można najlepiej usmażyć naleśniki lub przyrządzić słynny sos grzybowy.
Mamy swoje kuchenne przyzwyczajenia, których pełna jest cała kuchnia: kubki okolicznościowe, stare łyżki wazowe, podkładki przywiezione z wakacji w Hiszpanii. Na ścianach w kuchni często są rysunki wykonane przez dzieci, a na lodówce poprzyklejane są magnesy pamiątkowe z miast, które odwiedziliśmy my lub nasi przyjaciele. To wszystko składa się na niepowtarzalny klimat naszej kuchni i stanowi o tym, jak cenne jest to dla nas miejsce.
Każda, nawet najmniejsza kuchnia, powinna mieć miejsce do siedzenia. W ideale powinien być to stół przy którym mogłaby zasiąść cała rodzina. Jeżeli jednak to niemożliwe, niech chociaż będzie to zydelek lub rozkładana drabinka na której można przysiąść i sączyć gorące kakao. W zależności o tego, jakie przyzwyczajenia mają rodzice, takie będą pojawiać się też u dzieci.
Małe dzieci szybko zauważają, że pewne rytuały, choćby picie kawy czy herbaty, są przejawem dorosłości. Zaczynają domagać się, aby i one były dostrzegane w tym wymiarze. Proszą często o herbatę lub kakao. Kiedy rodzice spełniają ich prośbę, czują się zauważane i akceptowane w społeczności rodzinnej.
Kuchnia dla dzieci jest miejscem bardzo wyjątkowym. Wszystko, co robią rodzice wydaje im się ważne. Marzą o tym, by być dość dorosłym by móc robić pewne rzeczy: obierać ziemniaki, smażyć naleśniki, robić z mamą ciasto, a nawet zmywać naczynia. Większość tych czynności jest dla rodziców rutynowych, a nawet uciążliwych. Wolą nie korzystać z „pomocy” dzieci, gdyż w ten sposób mają zazwyczaj znacznie więcej pracy, a także tracą więcej czasu. Tymczasem dla rozwoju samodzielności ważne jest aby kuchnia była miejscem dostosowanym dla dzieci. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy człowiek opuszczający dom, jest pozbawiony jakichkolwiek umiejętności w zakresie gotowania i dbania o czystość w kuchni.
Dostosowana kuchnia dla dzieci jest miejscem, w którym może ono być samodzielne w takim zakresie, który nie zagraża jego zdrowiu. Pierwszym elementem jest zakup krzesełka do karmienia dla niemowlęcia lub podwyższanego krzesełka, na którym możemy posadzić przedszkolaka. Pozwoli mu to na wygodne siedzenie wraz ze wszystkimi przy stole i czerpanie radości ze wspólnych posiłków.
W przyrządzanie pewnych posiłków, np. robienie sałatki, możemy włączyć już dziecko roczne, które doskonale poradzi sobie np. z urywaniem liści bazylii. Dodatkowym plusem będzie to, że zajmie je to na jakiś czas. Starsze dziecko, nawet 3 letnie, może zacząć próby obierania warzyw i owoców za pomocą bezpiecznej obieraczki. Pomoże także w mieszaniu ciasta na naleśniki czy wlewaniu mleka do masy na ciasto. Aby uniknąć upadku dziecka z podstawki, sprawdzajmy czy meble, na których ma stanąć – np. krzesła – są stabilne. Można też kupić specjalny schodek lub nawet wykonaną z drewna, stabilną ambonę, którą dostawia się do szafki kuchennej. Dziecko stoi na niej jak na balkonie, co zapobiega kuchennym upadkom.
Ponieważ większość narzędzi kuchennych jest niebezpiecznych dla dziecka z uwagi na swój ciężar (np, wałek kuchenny, tłuczek do mięsa), można zainwestować w komplet zminiaturyzowanych narzędzi, które są mniejszą, ale w pełni funkcjonalną wersją prawdziwych przyborów kuchennych. Niektóre sklepy z akcesoriami kuchennymi mają podobne sprzęty w stałej lub okolicznościowej sprzedaży. Dostarczenie dziecku odpowiednich narzędzi może sprawić, że prace kuchenne pod nadzorem dorosłego staną się przyjemnością i atrakcyjną formą wspólnego spędzania czasu.
Kuchnię można wzbogacić o książki kucharskie dla dzieci, w których znajdziemy proste przepisy na smaczne dania. Ich przygotowanie będzie źródłem radości dla dziecka a kuchenne sukcesy przełożą się na próby podejmowania innych prac domowych. Dziecko pewne swoich umiejętności, będzie lepiej radziło sobie z kolejnymi wyzwaniami.
Młodszym dzieciom, którym nie możemy jeszcze zaproponować pełnego uczestniczenia we wszystkich naszych kuchennych działaniach, możemy sprawić kuchenkę dla dzieci. Jest to zabawkowa forma nawiązująca do prawdziwej kuchni. W zależności od modelu, zawiera zazwyczaj piekarnik, kuchenkę gazową lub elektryczną, szafki kuchenne na produkty spożywcze, mikrofalówkę, zlewozmywak z kranem i haczyki do powieszenia kuchennych akcesoriów. Wykonana jest z drewna – przypomina wówczas kuchenną szafkę w mniejszej skali – lub z plastiku. Można sporządzić ją także samemu, np. z desek pozyskanych z palety, starej szafki nocnej lub z kartonu. Niektóre zabawkowe kuchenki wzbogacone są o efekty dźwiękowe i świetlne: bulgotanie, dźwięk włączonego piekarnika, dźwięk lecącej wody.
Najważniejsze jednak aby kuchnia dla dzieci wzbogacona była o zestaw rondelków do gotowania, sztućców i akcesoriów kuchennych, ściereczek i łapek z materiału oraz zestawu produktów do gotowania. Wszystko to można kupić w sklepie zabawkowym, ale można także pewne produkty zrobić samemu lub wykorzystać materiały plastyczne, np. plastelinę lub modelinę. Zabawkowa kuchenka pomaga dzieciom przez zabawę przyswajać ważne kwestie. Uczyć je dzielenia się, gotowania dla innych czy wyrażania miłości przez dawanie. Warto aby kuchenka była gdzieś blisko prawdziwej kuchni by dziecko mogło uczestniczyć w życiu rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here