Krzesło biurowe – jak wybrać to właściwe?

Wiele osób wyposażających swój gabinet lub stanowisko pracy, staje przed tym samym problemem. Jest nim wybór krzesła biurowego, z którego będą korzystać w trakcie pełnienia codziennych obowiązków. Dobrze wybrane krzesło znacząco ułatwi nie tylko sam komfort wykonywania naszych obowiązków, ale wpłynie też na nasz sposób siedzenia i przyjmowaną pozycję. Dzięki temu odpowiednio wybrane krzesło biurowe może przyczynić się do zachowania przez nas odpowiedniej postawy ciała, a przez to i zdrowego kręgosłupa. Na rynku dostępnych krzeseł znajdziemy wiele produktów, występujących w zróżnicowanych technologicznie i cenowo wersjach. Poniżej przedstawiamy kilka porad skierowanych do osób przygotowujących się do zakupu krzesła biurowego, które pomogą uniknąć niechcianego zakupu.

Wysokość krzesła biurowego

Niekiedy spędzamy nawet kilka godzin z rzędu, siedząc na krzesłach biurowych. Gdy sytuacja ta powtarza się dzień po dniu, krzesła mogą z łatwością stać się źródłem poważnego dyskomfortu. Dlatego tak ważna jest ergonomia wybieranego przez nas siedziska. Należy przy tym zauważyć, że ocena poziomu ergonomii danego krzesła jest złożonym zadaniem – wiele czynników bowiem wpływa na komfort siedzenia. Oto najważniejsze z nich.

Przede wszystkim, weźmy pod uwagę wysokość wybieranego przez nas krzesła. Większość dostępnych modeli wyposażona jest w możliwość regulacji wysokości ułożenia siedziska; niektóre pozwalają także na regulację wysokości ułożenia oparcia. Oba czynniki są szczególnie istotne zarówno w przypadku osób wysokich, jak i niskich. Warto wziąć pod uwagę docelową wysokość siedziska ponad poziomem podłogi oraz jego ułożenie względem blatu biurka lub stołu, przy którym będziemy pracować. Na dobrze wykonanym, ergonomicznym krześle, nasze nogi powinny być ugięte w kolanach pod kątem prostym. W przypadku zbyt nisko lub wysoko podniesionych siedzisk, rozkład ciężaru naszego ciała będzie nierównomierny, co z pewnością – prędzej lub później – odczuje nasz kręgosłup.

Oparcie krzesła biurowego

Krzesła biurowe mogą mieć różny kształt oparcia, co także ma duży wpływ na komfort siedzenia. Najlepsze są te modele krzeseł, których oparcie zostało dopasowane do układu pleców osoby siedzącej. Dobrze, jeśli oparcie wybranego przez nas krzesła będzie pokryte miękkim materiałem, pozwalającym w razie potrzeby na wygodne oparcie się na nim. Niektóre krzesła wyposażone są także w podparcie lędźwiowe oraz zagłówek. Mogą one znacząco poprawić komfort siedzenia w przypadku osób z problemami z kręgosłupem.

Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest wybór krzeseł dostosowanych do „przemieszczania się” po niedużej powierzchni – na przykład wzdłuż blatu biurka. Idealnie nadają się do tego krzesła obrotowe na kółkach, które pozwalają przemieszczać się w trakcie siedzenia. Ułatwiają one pracę szczególnie osobom, które pozostając w pozycji siedzącej, muszą obsługiwać różne maszyny i korzystać z różnych obiektów, rozmieszczonych na powierzchni blatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here