kocioł

Rozważasz zakup kotła elektrycznego do c.o.? Jeśli tak, to trafiłeś w dobre miejsce. Poniżej wytłumaczymy jak zbudowane są kotły elektryczne, na czym polega ich działanie oraz na jakie cechy warto zwrócić uwagę by wybrać urządzenie solidne i wytrzymałe.

Kotły elektryczne c.o. w twoim domu lub mieszkaniu

Wiele powodów przemawia za wyborem kotła elektrycznego do ogrzewania wnętrz mieszkalnych. Nade wszystko – jest to opłacalna inwestycja w urządzenie, które będzie służyć przez kilka dobrych lat. W porównaniu do kotłów gazowych lub olejowych, cena urządzeń elektrycznych jest niekiedy dużo niższa.

By zamontować kocioł elektryczny nie jest konieczne posiadanie komina ani wprowadzanie żadnych dodatkowych zmian w instalacji mieszkaniowej. Wystarczy zamontować go w wybranym miejscu – najczęściej na ścianie. Ponieważ kotły nie wytwarzają żadnych odpadów, ani nie grożą nam zaczadzeniem, mogą znaleźć się zarówno w kuchni jak i łazience.

Ponadto, w przeciwieństwie do innych źródeł ogrzewania – zużycie prądu jest całkowicie ekologiczne i nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.

Rodzaje kotłów elektrycznych – czyli co znajdziesz w sklepie

Kotły elektryczne c.o. to urządzenia, które można podzielić na dwie główne grupy: jedno- lub dwufunkcyjne. Pierwsze nadają się do ogrzewania wody w instalacji c.o. Kotły dwufunkcyjne ogrzewają dodatkowo użytkową, którą wykorzystasz w kuchni lub łazience.

Wiele spośród dostępnych kotłów (nawet jednofunkcyjnych) może współpracować ze zbiornikami ciepłej wody użytkowej, w których magazynuje się ogrzaną wodę. Znajdziemy także kotły stojące, o większej mocy oraz wbudowanym na stałe zasobnikiem.

Większość urządzeń dostępnych jest w przedziale od 4 do 24 kw. Pozwala to na ogrzanie większości

O czym warto pamiętać w czasie zakupu?

Oprócz parametrów techniczny ważny jest wygląd kotła. Nowoczesne urządzenia mają gładkie, schludne fronty, niekiedy lekko wyprofilowane. Warto wybierać kotły o płaskiej konstrukcji, które z łatwością powiesz na ścianie, postawisz we wnęce lub szafce.

Sterowanie kotłem odbywa się za pomocą prostego interfejsu. Wyświetlacz informuje nas o parametrach i trybie pracy. Pozwala również na regulowanie pożądanej temperatury, a także ustawianie bardziej rozbudowanych programów pracy – w cyklu dobowym, tygodniowym lub w odniesieniu do konkretnych pomieszczeń.  

Najnowocześniejsze urządzenia współpracują ze stacją pogodową – na podstawie informacji o zmiennych warunkach na zewnątrz mogą zmienić tryb pracy. Pozwala to na zoptymalizowanie pracy kotła, jego energooszczędną pracę i minimalne zużycie energii.

Działanie kotła elektrycznego c.o.

Poszczególne kotły mogą różnić się niektórymi elementami konstrukcyjnymi, większość jednak wyposażona jest w te same najważniejsze komponenty. Są to przede wszystkim grzałka lub grzałki, zbudowane z metalowego drutu pokrytego osłoną zabezpieczającą przed wodą.

Ważnym elementem jest też przeponowe naczynie wzbiorcze oraz pompa obiegowa. Oba niezwykle ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania całego układu. Zawór bezpieczeństwa oraz termostaty to elementy odpowiedzialne za ochronę kotła przed awarią i uszkodzeniami. Ograniczniki poboru uniemożliwiają natomiast nadmierne zużycie prądu – które mogłoby doprowadzić do przeciążenia sieci elektrycznej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here