Jakiej wielkości szambo wybrać do domku jednorodzinnego

Domki jednorodzinne często nie są wyposażone w podłączenie do kanalizacji miejskiej. Taka sytuacja niestety zdarza się zazwyczaj w przypadku domków wybudowanych na wsi, co wiąże się z pewnymi utrudnieniami i sprawia, że pojawia się konieczność instalacji szamba we własnym zakresie. Jakie zatem należy wybrać, aby nie pociągało za sobą nadmiernie wysokich kosztów eksploatacji i dobrze się sprawdzało?

Dlaczego wielkość szamba jest istotna?

Wielkość szamba jest jedną z najważniejszych kwestii dla każdego, kto decyduje się na jego budowę. To od niej zależą bowiem koszty eksploatacyjne budynku, związane z wywożeniem nieczystości. Kiedy szambo się napełnia, niezbędne jest bowiem jego oczyszczenie, które wiąże się z wezwaniem specjalnej ekipy, która zajmuje się jego wypompowaniem. To z kolei pociąga za sobą konkretne koszty.

Zazwyczaj zakłada się, iż szambo powinno być opróżniane raz na miesiąc, co nie generuje przesadnie dużych kosztów wywozu nieczystości. Dzięki temu zostaje zachowana optymalna równowaga pomiędzy kosztami eksploatacji, ilością poświęcanego na tę procedurę czasu, a także szybkością zapełniania zbiornika.

Wielkość szamba a pojemność wozu

Warto przed zakupem zorientować się także, jaką wielkością szambowozu dysponuje firma, na usługi której będziemy się decydować. Wielkość ta powinna odpowiadać wielkości montowanego zbiornika, aby nie pojawiła się sytuacja, w której zamontowane szambo jest zbyt duże w stosunku do pojemnika samochodu. Oznaczałoby to wówczas konieczność wzywania szambowozu częściej, co na pewno nie byłoby ani wygodne, ani tanie.

Wielkość szamba zależna od wielkości rodziny

Aby prawidłowo ocenić wielkość szamba, pasującą do danego domku, warto zastanowić się nad wielkością rodziny oraz miesięcznym zużyciem wody przez wszystkich jej członków. Najłatwiej można to wyliczyć, szacując, że w przybliżeniu 2-2,5 m3 wody są zużywane przez każdego członka rodziny w ciągu miesiąca. Oczywiście, częściowo zależy to od tego, jakie zwyczaje panują w domu. Jednocześnie można szacować, że ilość ścieków, która powstaje w ciągu 30 dni, jest porównywalna do ilości zużytej wody.

Biorąc to pod uwagę, można szybko wyliczyć, że dla przeciętnej, 4-osobowej rodziny powinno być wystarczające szambo betonowe 10m3. Jest to standardowy rozmiar, który napełni się w ciągu około miesiąca i nie będzie powodował zbyt dużych kosztów eksploatacji.

Co więcej, szambo tej wielkości można nabyć w wersji dwukomorowej, dzięki czemu będzie się ono jeszcze wolniej napełniało. Części ciekłe zostaną w nim bowiem oddzielone od stałych. Dzięki temu jeszcze bardziej przyczyni się ono do obniżenia kosztów miesięcznej eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here