Jakie zastosowanie mają siłowniki pneumatyczne

Siłowniki pneumatyczne to urządzenia, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wyręczają one ludzi w wielu pracach wymagających użycia siły.

Przeciętny człowiek bez wykształcenia technicznego może nie zdawać sobie sprawy, jak często siłowniki są wykorzystywane do wykonywania wielu prac. Są one elementami wykonawczymi wielu urządzeń i maszyn.

Siłowniki pneumatyczne – czym się charakteryzują?

Można wymienić trzy podstawowe rodzaje siłowników: elektryczne, hydrauliczne i pneumatyczne. Wśród siłowników pneumatycznych można z kolei wyróżnić wiele typów, np. ze względu na rodzaj elementu roboczego (tłokowe, membranowe, nurnikowe, mieszkowe), rodzaj ruchu roboczego (liniowe jednostronnego i dwustronnego działania, kątowe i krzywoliniowe) czy na występowanie tłoczyska (jedne modele posiadają tłoczysko, inne nie). Więcej rodzajów siłowników można znaleźć na stronach producentów, np. tu: https://air-com.pl/g/silowniki-pneumatyczne?categoryId=186.

Siłowniki pneumatyczne dostarczają energii mechanicznej dzięki zamianie energii sprężonego powietrza. Są to elementy wykonawcze układów pneumatycznych i można je spotkać w wielu maszynach i urządzeniach, są również wykorzystywane w procesach technologicznych. Są one powszechnie stosowane na liniach produkcyjnych czy liniach do automatycznego pakowania produktów. Nie wszyscy wiedzą, że siłowniki pneumatyczne można spotkać też w mieszkaniach – są one montowane w drzwiach szafek czy w automatycznie otwieranych garażach. Siłowniki są obecne również w drzwiach samochodów.

Główne zalety siłowników pneumatycznych

Największą zaletą siłowników pneumatycznych jest to, że można je wykorzystywać w wielu maszynach. Ta uniwersalność sprawia, że siłowniki są obecne w prawie wszystkich branżach przemysłu. Innym atutem jest prosta budowa siłowników, dzięki czemu nie ulegają one często awarii. Nieskomplikowana konstrukcja wpływa również na prostą obsługę. Mimo prostej budowy siłowniki pneumatyczne są bardzo efektywne i są dostosowane do pracy w bardzo wysokich i bardzo niskich temperaturach.

Siłowniki pneumatyczne wykorzystują do pracy sprężone powietrze. Jest ono stosunkowo tanie i ogólnodostępne. Dlatego z siłowników pneumatycznych można korzystać tam, gdzie nie ma energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania siłowników elektrycznych.

Innym atutem siłowników pneumatycznych jest to, że mogą być produkowane na specjalne zamówienie klienta, dzięki czemu w pełni spełniają jego potrzeby i wymagania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here