Jak urządzić toaletę?

Toaleta jest zazwyczaj małym pomieszczeniem, budowanym w mieszkaniach, gdzie znajduje się już większa łazienka z wanną bądź prysznicem. Współczesne budownictwo miejskie wymaga projektowania funkcjonalnych mieszkań na niewielkiej powierzchni, dlatego na toaletę nie przeznacza się dużo miejsca. Warto ją jednak tak zaaranżować, by spełniała swoją funkcję wystarczająco dobrze, nie oszczędzając przy tym na wygodzie. Jest to bowiem miejsce, z którego często korzystamy rano, gdy wiele osób przed wyjściem do pracy potrzebuje skorzystać z łazienki, bądź kiedy gościmy w mieszkaniu więcej osób. Na toaletę projektanci przeznaczają zazwyczaj niewielkie kilka metrów kwadratowych, a musimy tam zmieścić sedes, umywalkę wieszak na ręczniki i szafkę do przechowywania kosmetyków oraz środków czystości. Takie ograniczenia wymagają od nas kreatywności w rozmieszczaniu poszczególnych elementów wyposażenia. Warto zatem podpatrzeć rozwiązania specjalistów.
Sedes jest pierwszym niezbędnym elementem toalety. Najmniejsze miski sedesowe mają jedynie 63 centymetry długości, a dodatkowe miejsce zaoszczędzimy wybierając model montowany na specjalnym stelażu wbudowanym w ścianę ze spłuczką podtynkową, zamiast zwykłego sedesu stojącego.
Następnie musimy wybrać umywalkę. Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, możemy zdecydować się na umywalkę nadblatową, pod którą znajduje się pojemna szafka służąca do przechowywania środków czystości i kosmetyków, bądź umieszczoną na ozdobnym stelażu. Jeśli jednak metraż naszej toalety jest ograniczony, najlepiej będzie wybrać umywalkę kompaktową. Najmniejsze mają zaledwie 25 centymetrów długości licząc od ściany, ale i tyle wystarczy na potrzeby zwykłej toalety. Taka umywalka montowana jest bezpośrednio w ścianie, dzięki czemu na dole pozostaje wystarczająco dużo miejsca, by można ją było zamontować tuż obok sedesu i nie ograniczyć tym samym miejsca na nogi.
Jeśli nie wybraliśmy umywalki z dolną szafką podumywalkową, możemy umieścić szafkę nad umywalką. Nie zajmuje ona dużo przestrzeni, a miejsce na przechowywanie kosmetyków jest bardzo przydatne. Podwójne drzwiczki montowane na zawiasach po obu stronach będą zajmowały mniej miejsca przy otwieraniu.
Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia każdej toalety jest lustro. Nie sposób przecież wyszykować się nie przeglądając się przed wyjściem w lustrze. Jeśli nad umywalką umieściliśmy szafkę, wystarczy wybrać model z lustrem na drzwiczkach. W przeciwnym razie możemy zastosować powierzchnię lustrzaną na całej szerokości ściany. W ten sposób nadamy pomieszczeniu nowoczesnego stylu i optycznie je powiększymy.
Projektując wystrój toalety warto pamiętać też o estetyce. Jest to przecież pomieszczenie, z którego choć raz korzysta każdy gość. Toaleta jest więc wizytówką naszego mieszkania równie ważną, jak kuchnia czy salon. Warto zdecydować się na jednolitą stylistykę, ponieważ wielość kształtów i kolorów zmniejsza optycznie i tak już małe pomieszczenie. Ciemny wystrój, choć niewątpliwie elegancki, może być nieprzyjemnie przytłaczający. Jasne kafelki na ścianach nadają całości bardziej świeżego i przestrzennego charakteru oraz sprawiają wrażenie bardziej czystych. Kolejnym sprawdzonym sposobem na powiększenie optyczne niewielkiej przestrzeni jest zgodność kolorystyczna wszystkich urządzeń ze ścianami. Elementy zbyt kontrastujące i odcinające się od otoczenia wprowadzają do całości chaos i zaburzają harmonię estetyczną.
Na nic się nie zda choćby najlepiej dobrana kolorystyka, jeśli naszej toalety odpowiednio nie oświetlimy. Toalety są zazwyczaj projektowane w pomieszczeniach znajdujących się po środku mieszkania, dlatego zazwyczaj pozbawione są naturalnego źródła światła, czyli okien. Trudno na tak małej przestrzeni montować duże lampy zwisające z sufitu, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą niewielkie lampki z diodami ledowymi umieszczanie w strategicznych punktach. Powinny one znaleźć się przede wszystkim nad lustrem, jednak same nie wystarczą. Najlepiej umieścić je pod sufitem, przy krawędziach ścian bądź zastosować specjalne oświetlenie pomiędzy kafelkami. Takie ukryte lampki nadadzą toalecie niezwykłego, nowoczesnego stylu, czym niewątpliwie zachwycą naszych gości. Rozproszone oświetlenie jest ważne ze względów funkcjonalnych, ale nie należy zapominać, że właściwie dobrane musi odpowiednio oddziaływać na nasze samopoczucie. Dlatego też unikać należy nieprzyjemnego światła o wysokiej temperaturze barwowej. Bardziej naturalne dla naszych oczu jest światło o ciepłym kolorze, zbliżonym do barwy światła słonecznego.
W żadnym pomieszczeniu nie może zabraknąć odpowiedniego ogrzewania. Dawniej projektanci starali się na wszelkie sposoby ukryć łazienkowe grzejniki, które szpeciły pomieszczenie. Obecnie jednak na rynku dostępne są modele, które nie rzucają się tak w oczy, bądź mogą nawet stanowić ciekawy element dekoracyjny. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest efektywność grzewcza, bowiem schowany grzejnik nie rozprowadza skutecznie ciepła w całym pomieszczeniu. Jeśli jednak nasze pomieszczenie nie jest wystarczająco duże i musimy oszczędzać na każdym centymetrze, warto zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, jednak jest bardzo efektywne.
Jeśli chcemy zadbać o wygodę naszych gości, dobrze jest zamontować na drzwiach od wewnętrznej strony mały wieszaczek. Służy on do odwieszania torebek bądź ubrań wierzchnich, które przeszkadzają w swobodnym korzystaniu z toalety. W małym pomieszczeniu może zabraknąć miejsca na odpowiedni do tego stolik czy półkę.
Projektowanie funkcjonalnej toalety bywa często zadaniem trudniejszym niż projektowanie innych miejsc w domu, głównie ze względu na niewielki rozmiar tego pomieszczenia i konieczność spełnienia określonych wymogów. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, by wszystko zaplanować od początku do końca, warto jest zwrócić się o pomoc do specjalistów, bądź poprosić o poradę sprzedawców w sklepach z artykułami budowlanymi i remontowymi, gdzie będziemy kupować niezbędne wyposażenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here