Jak urządzić dom lub mieszkanie małym kosztem?

Urządzając mieszkanie większość z nas popełnia masę błędów. Niezwykle ciężko jest urządzić wnętrze tak, aby jednocześnie było spójne stylistycznie, funkcjonalne i mieściło się w naszym budżecie.
Wiele osób wydaje na zakup własnego domu lub mieszkania wszystkie oszczędności. Często też za zakupem własnego lokum kryje się spłacany latami kredyt hipoteczny. Z tego też powodu wiele osób tnie koszty na etapie urządzania wnętrza.
Meble do kuchni kupujemy w markecie, sofę do salonu w popularnej sieciówce, a szafa ubraniowa to w wielu wypadkach pozostałość z poprzedniego lokum.
Wiele osób oszczędza na urządzeniu wnętrza, co z czasem budzi w nich złość i frustrację. Stara szafa ubraniowa ze skrzypiącymi drzwiami, wygnieciona sofa i wiecznie psujące się zawiasy meblowe w szafkach kuchennych to wprawdzie drobiazgi, jednak skumulowane – potrafią utrudnić życie. Zamiast skupić się na posiadaniu własnego kąta irytujemy się błahostkami, które nie powinny mieć miejsca.
Jak zatem pogodzić ograniczone fundusze z chęcią posiadania trwałych, funkcjonalnych mebli? Przede wszystkim nie należy się spieszyć i pochopnie ulegać promocjom w sklepach meblowych i marketach budowlanych. Na samym początku należy przemyśleć jakie meble są nam najbardziej potrzebne i w pierwszej kolejności – skupić się na nich.
Na początek zainwestuj w najpotrzebniejsze rzeczy. Każdy domownik musi na czymś spać. Twoje wymarzone łóżko jest zbyt drogie? Radzimy kupić porządny materac, a z zakupem ramy do łóżka poczekać, aż zgromadzisz odpowiednie fundusze. Jeśli sofa do salonu jest zbyt droga nie śpiesz się z jej zakupem. Urządzenie parapetówki można zawsze odłożyć w czasie, a domownicy póki co mogą siedzieć przy stole w jadalni. Będąc przy jadalni radzimy zainteresować się meblami używanymi. Przy odrobinie czasu i chęci można wyszukać wśród internetowych ogłoszeń prawdziwe perełki. Zdarza się, że ludzie sprzedają lub nawet oddają za darmo stare, porządne meble. Przy odrobinie szczęścia można wyszukać dębowy stół, który wymaga jedynie drobnego odnowienia. Taki mebel będzie służył domownikom jeszcze całe lata. Podobnie jest z krzesłami. W starych, solidnych krzesłach wystarczy wymienić tapicerkę na wybrany przez siebie kolor. Takie meble są teraz bardzo modne, a do tego nie obciążają kieszeni i mogą cieszyć przez długie lata.
Urządzając wnętrze warto zwrócić uwagę na jego organizację. Tyczy się to zwłaszcza szafek kuchennych, komód i szaf ubraniowych, gdzie domownicy przechowują masę drobiazgów. Zapanowanie nad drobiazgami jest bardzo trudne bez odpowiedniego zaprojektowania wnętrza mebli.
W celu ograniczenia kosztów możesz kupić na początku szafki kuchenne bez wyposażenia wewnętrznego, jednak upewnij się u dostawcy, że nie będzie problemu z jego zainstalowaniem w późniejszym czasie (kiedy już zgromadzisz więcej funduszy). Komodę na drobiazgi warto wyposażyć w odpowiednie pojemniki, dzięki którym będziesz mogła posegregować wszystkie „przydasie”. Takie pojemniki nie są drogie i bez problemu dostaniesz je w większości marketów.
Nieco więcej uwagi warto poświęcić przy zakupie szafy ubraniowej. Z doświadczenia wiem, że to jeden z najczęściej użytkowanych w domu mebli, dlatego przy zakupie szafy nie warto iść na jakiekolwiek kompromisy. Szafa ubraniowa musi być wykonana z solidnych materiałów. Tyczy się to zarówno obudowy szafy, jak i jej drzwi i zawiasów. Niezwykle ważne jest także wyposażenie wewnętrzne. Dzisiejszy rynek meblowy oferuje swoim klientom szereg udogodnień. Szafę ubraniową można wyposażyć w drążki, wysuwane wieszaki na spodnie, kosze cargo, ukryte szuflady, metalowe kosze, przegrody, wysuwane półki na krawaty, półki na biżuterię i paski, a nawet w specjalnie zaprojektowane półki lub stojaki na buty.
Wybierając wyposażenie wewnętrzne do szafy należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie – jakie ubrania i dodatki przeważają w naszej garderobie w największej ilości? Jeśli nosisz dużo koszul lub łatwo gniotących się sukienek radzimy zarezerwować w szafie sporo miejsca na wieszaki. Dzięki temu szafa będzie przejrzysta i bez problemu przechowasz w niej ubrania bez niechcianych zagnieceń. Jeśli należysz do osób, w których garderobie królują luźne, bawełniane stroje radzimy zainwestować w większą ilość półek, gdzie będziesz mogła je poukładać. Pamiętaj także, że niektóre części garderoby nie polubią się z wieszakami. Tyczy się to zwłaszcza swetrów, które na wieszakach ulegają deformacji i rozciąganiu.
Warto pamiętać, że są pewne elementy ubioru, które posiada każdy z nas – bez względu na jego styl ubierania. Jest to przede wszystkim bielizna. Majtki, skarpetki, rajstopy i biustonosze powinny mieć swoje miejsce. Wiele osób decyduje się na przechowywanie tych części garderoby w specjalnie do tego przeznaczonych komodach. Niestety w niektórych wypadkach ograniczony metraż mieszkania sprawia, że domownicy rezygnują z posiadania komód ubraniowych na rzecz większej przestrzeni w mieszkaniu. W takim wypadku należy znaleźć miejsce na bieliznę w szafie ubraniowej. Bieliznę można przechowywać w pudełkach, jednak najwygodniejszym rozwiązaniem jest montaż wewnętrznych szuflad w szafie. Szuflady wewnętrzne to genialne rozwiązanie, dzięki któremu możesz posegregować najmniejsze części garderoby bez zagracania wnętrza szafy. Sięgając po koszule czy bluzkę nie wysuwasz wewnętrznych szuflad, co daje Ci kojące uczucie organizacji i panowania nad wszędobylskim bałaganem.
Warto wiedzieć, że wiele sklepów meblowych ( w tym popularna sieć skandynawska) oferuje obudowy i wyposażenie wewnętrzne, które z czasem można zmieniać i modyfikować według własnych upodobań bez konieczności wymiany całej szafy.
Idealnie urządzone wnętrze wymaga od domowników dużego nakładu chęci, czasu i kosztów, jednak z czasem Twoje starania i nakłady finansowe odwdzięczą Ci się wnętrzem, do którego zawsze będziesz wracać z niekłamaną przyjemnością. Dom powinien być lekiem na całe zło, a nie smutnym odzwierciedleniem aktualnego budżetu. Nie pozwól żeby marnej jakości meble popsuły Twoją radość z posiadania własnego miejsca na ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here