przeładunek

Place przeładunkowe to zgodnie ze statystykami miejsca szczególnego ryzyka. To właśnie tu dochodzi do wielu wypadków z udziałem samochodów, maszyn i ludzi. Poprawa bezpieczeństwa w obiektach tego typu jest kluczowa z perspektywy dbałości o zdrowie i życie pracowników. Wdrożenie odpowiednich procedur skutecznie chroni także mienie firmy.

Wolniej, czyli bezpieczniej

Kontrola ruchu ciężarowego na terenie placów przeładunkowych stanowi duże wyzwanie zarówno dla zarządców obiektów, jak i dla kierowców. Ciągły pośpiech i częsta ciasnota nie sprzyjają zachowaniu norm bezpieczeństwa, między innymi dlatego kluczowym zagadnieniem staje się taka organizacja ruchu, która zapewni sprawne funkcjonowanie i zminimalizuje ryzyko kolizji oraz uszkodzeń. Nieocenionym sprzymierzeńcem w walce o bezpieczeństwo są progi zwalniające i ograniczniki parkingowe. Czy jednak wystarczy kupić dowolny próg lub stoper, by móc spać spokojnie? Niestety nie — zagadnienie jest bowiem nieco bardziej złożone i dlatego spróbujemy przyjrzeć mu się nieco bliżej. 

Zacznijmy od omówienia progów zwalniających. Są one rozwiązaniem od lat znanym i często spotykanym w okolicach szkół, przedszkoli i innych obiektów charakteryzujących się wzmożonym ruchem pieszym.  Choć progi raczej nie cieszą się sympatią kierowców, to skutecznie realizują powierzone im zadanie. Na pierwszy rzut oka konstrukcja progu może wydawać się prosta — odlew gumowy przytwierdzony do podłoża. Istotne są szczegóły, a więc przede wszystkim rodzaj użytej podczas produkcji mieszanki oraz sposób montażu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że rozwiązania przeznaczone na osiedlowe uliczki lub parkingi nie sprawdzą się w miejscach o dużym nasileniu ruchu ciężarowego. Tu potrzebne są produkty dedykowane, które będą zdolne do obsługi dużych obciążeń, sięgających niekiedy 40 ton. Takie rozwiązania oferuje internetowy sklep drogowy prowadzony przez firmę Matech. 

Matech proponuje również ograniczniki parkingowe dla ciężarówek. Popularne stopery zostały zaprojektowane z myślą o obsłudze ruchu towarowego, dlatego też wymiar pojedynczego elementu to 100 x 30 x 15 centymetrów — ta wielkość jest dobrana zgodnie z wielkością kół samochodu ciężarowego. Tu również zastosowano specjalną mieszankę gumową, która posiada wysoką odporność na zgniatanie i ścieranie. 

Progi i ograniczniki są dobrze widoczne w nocy — wysokiej jakości taśma odblaskowa dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa.

Solidny montaż to podstawa

Zarówno progi zwalniające, jak i ograniczniki parkingowe regularnie poddawane są działaniu bardzo dużych sił, a to sprawia, że konieczne jest ich solidne zamocowanie do podłoża. W ofercie wspomnianego już sklepu internetowego Matech znajdziemy zestawy montażowe umożliwiające wzmocnioną instalację. Zależnie od zastanego na miejscu rodzaju podłoża konieczne może okazać się dodatkowe kotwienie mechaniczne. Profesjonalnie dobrane zestawy z odpowiednim gwintem (na przykład samohamującym) oraz wysoką klasą wytrzymałości, gwarantują długi i bezproblemowy okres eksploatacji. Godny podkreślenia jest również wysoki poziom estetyki wszystkich produktów oferowanych przez Matech. Producent udowadnia, że dbałość o bezpieczeństwo można połączyć z dobrym stylem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here