Czym są meble wielofunkcyjne?

Od pewnego czasu meble wielofunkcyjne stają się coraz chętniej wybieranymi produktami. Jednak wciąż spora część klientów, którzy chcą urządzić swoje mieszkanie, nie ma bladego pojęcia o ich istnieniu. Czym zatem są meble wielofunkcyjne? Jak sama nazwa wskazuje – to rodzaj mebli, które łączą w sobie kilka rozmaitych funkcji. W ten sposób można z nich korzystać na parę zupełnie różnych sposobów. Dzięki temu są bardzo praktyczne i potrafią nieprawdopodobnie ułatwić życie. Sprawdzają się zwłaszcza w przypadku niedużych pomieszczeń. Gdy ilość miejsca jest ograniczona, całość trzeba urządzić tak, by było wygodnie, swobodnie i funkcjonalnie. Wtedy właśnie pomocne są meble wielofunkcyjne, które stanowią niekiedy połączenie nawet trzech czy czterech różnych typów sprzętów.

Meble wielofunkcyjne ułatwiają zatem optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni w domu czy w mieszkaniu. Trzeba dodać, że nawet większy metraż często wymaga specjalnych zastosowań i trików. Wszystko za sprawą ilości posiadanych dóbr. Niemal każdy człowiek z biegiem czasu gromadzi coraz więcej różnych rzeczy, ubrań, sprzętów elektronicznych, zabawek, książek, płyt, butów, kosmetyków itp. Czasem problemem jest przechowywanie ich w taki sposób, by mieszkanie nie wyglądało na przytłoczone i zagracone. Meble wielofunkcyjne sprawdzają się wówczas doskonale, ponieważ wiele z nich zawiera rozmaite schowki i praktyczne skrytki. Z powodzeniem mogą one służyć właśnie na ukrycie rzeczy, z których nie korzysta się na co dzień i nie muszą być stale pod ręką.

Meble wielofunkcyjne są więc w dzisiejszych czasach bardzo przydatne, a zarazem modne i lubiane. Chętnie korzystają z nich rodziny wieloosobowe, zwłaszcza rodzice posiadający małe dzieci. Już noworodki wymagają skorzystania z takich zastosowań. Przykładem jest tu łóżeczko, które „rośnie” wraz z maluchem. Najpierw jest to wersja dla niemowlaka z wbudowanym przewijakiem, który w odpowiednim czasie można zdemontować, a samo łóżko rozłożyć do znacznie większych wymiarów, odpowiednich dla kilkulatka. Z kolei starszym dzieciom, zwłaszcza w wieku szkolnym, często kupuje się łóżko piętrowe, pod którym znajduje się połączone z nim biurko i półki. Całość zabiera minimum miejsca przy jednoczesnej, maksymalnej funkcjonalności. Nie wpływa to także negatywnie na wygodę. Meble wielofunkcyjne są bardzo komfortowe. To, że można z nich korzystać na kilka różnych sposobów, jest po prostu dodatkowym, choć bardzo istotnym atutem. Warto przypomnieć, że opcja ta, choć wyjątkowo dziś popularna, nie jest żadną nowością. Meble wielofunkcyjne znane były w naszym kraju już w latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych. Czasy PRL, gdy większość rodzin żyła w małych mieszkaniach, spowodowały konieczność wykorzystywania takich rozwiązań. Sporo osób pamięta zapewne z dzieciństwa regał, który po otwarciu dawał się rozłożyć jako łóżko. Tapczan-półka stanowił wówczas element wyposażenia bardzo wielu domów. Dzięki niemu w pokoju, w którym mieszkało dwoje lub więcej dzieci, łatwiej było wszystko pomieścić. Słynne meblościanki to również ówczesne meble wielofunkcyjne.

Dziś producenci zaskakują pomysłami – wciąż powstają kolejne meble wielofunkcyjne. Można zatem mieć łóżko z szufladami, fotel zamieniający się w miejsce do spania czy biurko, które „ukryte” jest w ścianie, by na co dzień nie zajmowało miejsca. W maleńkich kuchniach można umieścić szafki z wysuwanym blatem, pełniącym rolę niedużego stołu, wystarczającego jednak na zjedzenie posiłku czy wypicie kawy. Znanym przykładem mebla o podwójnej funkcji jest stolik do salonu. Można wykorzystywać jego podstawową rolę, ale służy również do przechowywania na umieszczonej pod spodem półce rozmaitych rzeczy, np. gazet, książek, pilotów od telewizora, telefonu, laptopa. Całość nie jest zbyt widoczna, dlatego przedmioty te nie rzucają się w oczy. Mebel taki może więc stanowić idealną skrytkę.

Co ciekawe, współczesne meble wielofunkcyjne mogą wiązać się również z elektroniką. Nowoczesne modele niektórych biurek czy stołów zawierają nawet gniazdka do zasilania. W ten sposób można bez odchodzenia od pracy czy nauki ładować telefon, laptop, tablet, podłączyć lampkę, radio czy jakikolwiek inny sprzęt. Nie jest potrzebny żaden przewód, przedłużacz ani dostęp do kontaktu w ścianie. Zdarzają się nawet biurka, w których producenci zadbali o wbudowanie głośników. Opcje te przeznaczone są dla miłośników technologii, jednak trzeba przyznać, że z pewnością to interesujące i praktyczne rozwiązania.

Meble wielofunkcyjne to jednak głównie chęć zaoszczędzenia miejsca i wykorzystanie przestrzeni w możliwie najlepszy sposób. Ogromną zaletą takich produktów jest także fakt, że są ciekawe i ładnie się prezentują, dlatego często stanowią niezwykle oryginalny element w designie. Dzięki nim zadbać można o interesujący i budzący podziw wystrój wnętrz. Wiele osób zachwyca się takimi rozwiązaniami, głównie ze względu na ilość zalet, jakie posiadają. Na dodatek dają się w łatwy sposób łączyć ze sobą. Meble wielofunkcyjne to zwykle dość proste, nieskomplikowane, choć przyciągające uwagę formy. Przez to można tworzyć z nich zestawy czy wręcz całe systemy. Wszystko zależy od fantazji, wyobraźni przestrzennej, umiejętności aranżacji wnętrz, komponowania poszczególnych elementów w całość. Warto również podkreślić, że meble wielofunkcyjne są na dodatek wykonane z trwałych materiałów, w bardzo solidny sposób. Odporność na uszkodzenia to ich spory atut.

Jak widać, meble wielofunkcyjne, choć ich pierwsze wersje pojawiły się już dziesiątki lat temu, świecą dziś triumfy. Ilość ich zalet powoduje, że stanowią jedne z najchętniej wybieranych towarów w sklepach meblowych. Wielu producentów wprowadza je więc do swych ofert, projektując wciąż ciekawsze i nowsze wersje. Propozycji jest więc coraz więcej, zgodnie z zapotrzebowaniem klientów. Meble wielofunkcyjne nie są też szczególnie drogie. Często zaskakują ceną, dlatego warto sprawdzić oferty poszczególnych firm. Zakupu dokonać można tradycyjną drogą, jak również zamawiając produkt przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here