Aranżacje kuchni

Znalezienie dobrego pomysłu na zorganizowanie przestrzeni kuchennej może czasami być trudne. Wynika to z faktu, iż niezwykle ciężko jest znaleźć inspirację, która nie jest jeszcze zbyt oklepana. Na szczęście każda osoba, która posiada choć odrobinę inwencji i energii twórczej, będzie w stanie uporać się z tym zadaniem. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, aby świetny wygląd kuchni szedł w parze z jej funkcjonalnością. Jak powszechnie wiadomo, jest to główna powierzchnia użytkowa w każdym domostwie. Dlatego nie należy się ograniczać jedynie do dobrze wyglądających mebli, ale należy je tak zestawić z sprzętem AGD oraz dodatkami, aby całość zachwycała oko każdego zwiedzającego nasze skromne progi.

Jeżeli nie mamy pomysłu na to, jak zorganizować własną kuchnię, możemy z powodzeniem starać się o poradę podmiotu fachowego. Dobry dekorator wnętrz z pewnością pomoże nam w wyborze optymalnego rozwiązania, które będzie zachwycało lekkością formy i niezbyt dosadną treścią. W pierwszej mierze odwoła się oczywiście do naszego gustu. Wszystkie aranżacje kuchni powinny w pełni odpowiadać poczuciu estetyki mieszkańców domu. Dlatego należy dokładnie jak najszerzej opisać swoje preferencje. Dobrze jest wskazać, jakie barwy według nas powinny dominować w przestrzeni kuchennej oraz jakie kolory akceptujemy jako kontrast do nich. Ponadto należy zwrócić uwagę na ilość sprzętów, które muszą zostać umieszczone w ramach powierzchni. Jest to kwestia niezwykle istotna, bowiem bez niej zdecydowanie ciężko będzie rozplanować rozkład całego pomieszczenia. Na ogół ludzie coraz częściej odchodzą od umieszczania w kuchni takich urządzeń jak pralka czy suszarka. Wynika to z faktu, że niemal każda nowo stawiana budowa posiada odpowiednie pomieszczenie, w ramach którego z powodzeniem można zorganizować przeznaczoną w tym celu komórkę lub nawet pralnię. Sprawia to, że w kuchni można zyskać wiele nowej przestrzeni, która nada jej niespotykanego dotąd klimatu.

Od naszego wyboru zależy, jak będzie wyglądało rozmieszczenie poszczególnych mebli. Z uwagi jednak na funkcjonalne walory rozwiązania, zawsze należy szafkę ze zlewem ustawić jak najbliżej kuchenki, zmywarki oraz lodówki. Wynika to z faktu, iż to właśnie z tych urządzeń kuchennych korzystamy najczęściej. Tym samym niezbędne jest zapewnienie, aby woda spływająca z potraw nie ociekała na meble czy podłogę, lecz od razu trafiała do zlewu. Zdecydowanie zaleca się również, aby zorganizować jak największą ilość gniazdek elektrycznych – szczególnie tam, gdzie na powierzchni blatu nie znajdują się jeszcze żadne urządzenia. Dobrze jest pamiętać o tym, że po przeprowadzeniu pomyślnej aranżacji na meblach pojawią się takie przedmioty jak kuchenka mikrofalowa czy czajnik elektryczny. Tym samym niewystarczająca ilość gniazdek może powodować, że albo będziemy zmuszeni przeprowadzić zmiany w aranżacji, albo zdecydować się na zakup przedłużaczy, które burzą interesujący design kuchni. Dlatego należy dokładnie tą kwestię przemyśleć i zorganizować odpowiednią ilość gniazdek dla zapewnienia stałego dostępu do prądu elektrycznego.

Niebagatelne znaczenie w każdej kuchni ma oczywiście oświetlenie. To właśnie ono sprawia, że pomieszczenie to może nabrać nietuzinkowego klimatu. Oświetlenie główne powinno być bardzo jasne. Ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której pani domu kroi poszczególne części potraw bez odpowiedniego dostępu do światła. Sprzyja to rozmaitym wypadkom, dlatego zdecydowanie lepiej jest im zapobiegać. Ponadto z myślą o nocnym gotowaniu warto jest wybrać pochłaniacz pary, który wyposażony jest w przynajmniej dwie lampy LED. Dzięki temu nie będziemy mieli najmniejszego problemu z sporządzeniem posiłku w przypadku, gdy zastanie nas mrok. Warto również pamiętać o tym, że czasami będziemy zmuszeni do organizowania pewnych wydarzeń dla znajomych w kuchni. Wynika to z faktu, iż jadalnie bardzo często łączone są z aneksem kuchennym. Jeżeli zdecydowaliśmy się właśnie na takie funkcjonalne i zarazem proste rozwiązanie, powinniśmy zapewnić klimatyczne światło. Dobrze jest pamiętać o możliwości zainstalowania prostych diod LED, które umożliwiają zmianę tonacji światła oraz jego barwy. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, które doskonale sprawdza się przy każdej większej uroczystości ze znajomymi. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z dodatkowych form oświetlenia, takich jak lampy stojące czy banery neonowe.

Powierzchnia podłogi powinna być przede wszystkim bardzo trwała. Jak wiadomo, to właśnie w kuchni większość ludzi spędza przeważającą część swojego czasu. Podłoga musi być odporna na zabrudzenia, bowiem właśnie w kuchni powstaje ich najwięcej. Zdecydowanie nie zaleca się korzystania z paneli. Upadek słoika czy maszynki do mięsa nawet z niewielkiej wysokości może skutkować obtłuczeniami, po których niezbędna będzie wymiana deski. Wszelkie rozwiązania z drewna wydają się być niewystarczające dla powierzchni kuchennych. Dlatego dobrze jest skorzystać z płytek ceramicznych. Trzeba przyznać, że to właśnie takie rozwiązanie wiedzie prym w kuchniach osób z klasy średniej. Ważne jest jednak, aby wybrać wariant antypoślizgowy, bowiem tylko on zapewnia odpowiedni stopień bezpieczeństwa. Kolor płytek powinien być w pełni dopasowany do barwy mebli. Zaznacza się jednak, że istnieje w tym zakresie wyjątek – w przypadku, gdy kolor mebli jest bardzo jasny, dobrze jest postawić na kontrast. Tym samym wszelkie zabrudzenia w obrębie płytek nie będą zbyt widoczne.

Reasumując, stwierdzić należy, że dostępne na rynku rozwiązania, skompilowane ze sobą, pozwalają na stworzenie indywidualnej aranżacji, która będzie w stanie zachwycić każdą osobę. Jeżeli będziemy mieli problem z wyborem poszczególnych komponentów, warto zapytać o pomoc doradcę. Na ogół jednak powierzchnie kuchenne są planowane przez kobiety, które wykazują bardzo silny zmysł aranżowania wnętrz. Dlatego w przypadku wątpliwości warto najpierw zapytać o zdanie panią domu, która będzie w stanie wskazać najbardziej optymalne rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here