Aranżacja sypialni na poddaszu

Poddasza są dość kłopotliwymi, ale niezwykle urokliwymi pomieszczeniami. Każdy, kto kiedykolwiek miał możliwość nocowania na poddaszu potwierdzi, że jest to miejsce magiczne i niezwykłe. Oczywiście wiele w tym względzie zależy od sposobu zaaranżowania takiej sypialni oraz od indywidualnych cech tego pomieszczenia. Jednak przy odrobinie chęci i dobrej koncepcji, można na poddaszu stworzyć niezwykle klimatyczną sypialnię – taką, w której będzie się chciało zasypiać!

Wiele zależy od usytuowania okien na poddaszu. Czy jest to miejsce, w którym jest dostęp do większej ilości światła słonecznego? W którym miejscu zostały zamontowane okna? Czy są to okna dachowe, czy też tradycyjne? W przypadku okien dachowych duże znaczenie będzie miało to, od której strony zostały one umieszczone, gdyż to będzie wpływało na to, w jaki sposób światło słoneczne będzie padało na łóżko oraz na resztę pokoju, gdy będziemy spać. Musimy się więc zastanowić, czy odpowiada nam budzenie się promieniami słońca padającymi na twarz, czy też wolimy umieścić łóżko w bardziej zacienionym miejscu sypialni na poddaszu. Wiele osób decyduje się na umieszczenie łóżka tuż pod oknem dachowym, co ma wiele wspaniałych zalet. Podczas zasypiania czy przebudzenia się można spoglądać przez okno i podziwiać niebo – jaka jest pogoda, czy jest zachmurzone. Takie pobudki dostarczają wiele przyjemności i dla wielu osób są po prostu nieodzownym składnikiem mieszkania na poddaszu. Pod oknem dachowym można też urządzić swoją toaletkę. Jest to pierwszorzędny pomysł, ponieważ padające z góry światło zawsze będzie dawało odpowiednią ilość światła. Docenią to panie, które codziennie malują się pieczołowicie i wiedzą, jak ważne jest dobre światło, by wykonać perfekcyjny makijaż.

Aranżacja sypialni na poddaszu może być przyjemną przygodą, pod warunkiem, że będziemy mieć dobrą koncepcję umeblowania poddasza, a także dostęp do odpowiednich mebli. Chodzi głównie o właściwe wymiary mebli, dopasowane do kubatury wnętrza. Musimy dokładnie wymierzyć pomieszczenie i przede wszystkim zdobyć wymiary skosów na poddaszu. To skosy są głównymi przeszkodami w tradycyjnym umeblowaniu, i to one decydują o tym, czy uda się urządzić na poddaszu przytulną sypialnię. Nie wszystkie poddasza są jednakowe. Jedne mają skosy biegnące tuż od podłogi, trudne do umeblowania. Inne zaś mają skosy biegnące od jednej trzeciej ściany, czyli od wysokości parapetów, i skosy te są dość łagodne. Zarówno jedne jak i drugie pomieszczenia można bardzo wygodnie umeblować. Wystarczy tylko dobre przygotowanie merytoryczne oraz odpowiednie meble.

Najważniejszym meblem w sypialni będzie łóżko. W zależności od tego, ile osób będzie na nim spało, trzeba wybrać odpowiednią szerokość materaca. W niektórych poddaszach nie ma mowy o umieszczeniu wysokiego łóżka z wezgłowiem, dlatego należy od razu zrezygnować z tego pomysłu. W sprzedaży dostępne są na przykład ciekawe łóżka – materace, które po rozłożeniu przypominają tradycyjny materac. Takie łóżko może być dobrym rozwiązaniem do poddasza o dość silnym skosie, uniemożliwiającym wstawienie tradycyjnego łóżka. Można również pokusić się o łóżko bez wezgłowia, które umieszcza się stroną głowy do skosu w ścianie. W ten sposób uzyskamy wygodny dostęp do łóżka od obu stron, co jest ważne szczególnie w przypadku łóżek małżeńskich. Można także usytuować pod skosem wygodną rozkładaną kanapę o niezbyt wysokim oparciu, która zmieści się pod skośną ścianą, a po złożeniu pozwoli zaoszczędzić miejsce. Raczej nie zaleca się stawiania łóżka na poddaszu pod zwykłą prostą ścianą. Wynika to z tego, że z łóżka i tak zwykle korzysta się w pozycji horyzontalnej, co nie wpływa na brak wygody przy usytuowaniu łóżka pod skosem. Jeśli zaś umieści się łóżko pod prostą ścianą, wówczas miejsce pod skosem pozostanie niezagospodarowane, a wręcz dostęp do innych części pokoju może być utrudniony.

Co z pozostałymi meblami? To zależy, co jeszcze chcemy umieścić w swoim pokoiku na poddaszu. Bardzo przydatnym meblem będą szafki lub stoliki nocne. W zależności od indywidualnych cech pomieszczenia, możemy wybrać te tradycyjne, lub pokusić się o jakieś inne rozwiązanie tej kwestii. Stolik nocny jest niezbędny, by móc komfortowo spać i mieć gdzie odkładać wszystkie przydatne przy zasypianiu rzeczy. Na szczęście w sprzedaży dostępne są różne, bardzo niskie szafki nocne, których powierzchnia szuflady albo szafki jest znikoma, ale w zupełności wystarcza na to, by położyć tam książkę czy szklankę wody. Niektórzy decydują się na umieszczenie niewielkiej półeczki wystającej ze ściany na skośnej ścianie tuż przy łóżku, co również jest dobrym rozwiązaniem. Przy łóżku potrzebujemy bowiem tylko minimalnej półeczki, by cokolwiek na nią odłożyć przed snem, a nie, by przechowywać w niej jakiekolwiek rzeczy.

Okna dachowe warto wykorzystać na umieszczenie pod nim toaletki, co już zostało wspomniane. Często miejsce pod oknem na poddaszach pozostawia dużo swobody przy takich manipulacjach, więc będzie to prawdopodobnie rozwiązanie wygodne. Toaletki lub biurka do lekkiej pracy biurowej w sypialni można też ustawić pod którąś ze ścian prostych w sypialni. Warto pamiętać o świetle – aby biurko nie było ustawione na wprost światła słonecznego wpadającego do pokoju, gdyż wtedy praca przy komputerze w ciągu dnia będzie utrudniona. Wytłumaczeniem tego może być jedynie fakt nie posiadania komputera przy takim biurku w sypialni. Jest to zresztą rozwiązanie prawidłowe – zdrowe dla organizmu i ułatwiające zasypianie. Pozostałe elementy umeblowania sypialni, takie jak szafy lub komody będą zależały przede wszystkim od ilości miejsca w danym pomieszczeniu. Nie zawsze są one konieczne, więc jeśli nie da się w sypialni na poddaszu ich zmieścić, to nie ma takiej konieczności. Najważniejsze, aby znalazło się tam wygodne dla wszystkich mieszkańców łóżko, które pozwoli w klimatyczny sposób zrelaksować się na poddaszu, a o poranku podziwiać promienie słońca wpadające przez okno lub krople deszczu spływające po szybie, co również jest bardzo relaksujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here